Rokio

Dopouštím se přestupku, když jdu neúmyslně na červenou, ale přechod neprojdu, nýbrž se vrátím?

Dvakrát se mi stalo, že jsem vstoupil na přechod pro chodce, kde byl semafor, neúmyslně na červenou.

Stalo se to tak, že jsem asi sto metrů před přechodem pro chodce viděl zeleného panáčka na semaforu. Poté jsem sprintoval a v době, když jsem vstoupil na přechod, se změnil zelený panáček na červeného na semeforu, přičemž se jednalo o několik desetin sekund. Protože já nikdy nechodím na červenou, tak jsem se vrátil, zmáčkl jsem tlačítko pro chodce a čekal jsem, až bude zelená. Pak jsem prošel.

Myslíte se, že jsem se takto dopustil přestupku, i když to jednoznačně bylo neúmyslné?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano, dopouštíš se přestupku. Máš se podívat těsně před tím, než vlezeš na silnici. Pokud těsně před tím, než jsi vstoupil na silnici svítila zelená, máš normálně přejít bez ohledu na to co tam naskočilo později.

Takže:
Vstup na červenou je přestupek
Vstup na zelenou s tím, že tam pak blikne červená je OK
Vstup na zelenou s tím, že tam pak blikne červená a ty se na podpatku otočíš a jdeš zpátky je přestupek.

yuko: „musíš jít rychle, nejlépe běžet, abys to za ty 3 sekundy stihl.“ To je blbost. Světelné signály řídí vstup na přechod. Pokud jsi na přechodu, už se o signály nestaráš a normální chůzí dokončíš přechod. 3 vteřiny jsou příliš, vteřina a půl na to stačí (i pro ty pomalejší co si 4× zkontrolují, jestli ten zelenej panáček je opravdu zelenej)

Další odpovědi
JájsemRaibek

Ano i ne. Pokud jsi vstoupil do vozovky na červenou, tak ano, dopusil ses přestupku.
V případě, že jsi vstoupil na přechod na zelenou, ale ta se následně změnila na červenou, můžeš dokončit přecházení a nemáš se vracet. V případě, že ses vrátil, mohl by ses dopustit přestupku.

yuko

Bohužel v ČR, pokud chceš přejít přechod na zelenou, musíš jít rychle, nejlépe běžet, abys to za ty 3 sekundy stihl. Pokud naskočí červená, tak se nevracej, to bys mohl přijít o nohy. Pokud vejdeš na červenou, je to Tvoje chyba, riskuješ, ohrožuješ. Ale jen se už nevracej. To je jako dát blinkr doleva a jet rovně.

cukrar

Ano, uděláte přestupek.