hanculka

doplňková věta

jak poznám doplňkovou větu, je pravda že závisí na dvou členech z hlavní věty? A jak to tedy je když máme dvě HV, jak poznám ke které to patří??

Nejlepší odpověď
annas

Chce to konkrétní příklad. důkležité je, že doplňek i ddoplňková věta vyjadřují vztak ke dvěma členů. Otázka, jak jako – vztah ke slovesu a ke jménu podst. nebo zájmenu.

Příklady:

Dvě VV, 1 HV
Když havíř Maršík vyhlédl do sadu za vilou, spatřil osm kladenských četníků, jak se blíží zadem ke stavení.
Když 1. VV – PUČ, 2. VH, jak 2. VV Do

Spatříl osm četníků – vztah ke slovesu. – koho/co spatřil – osm četníků. Jakých četníků – vztah ke jménu – (blížících se), jak se blíží.

Změním slovosled a vedlejší věta již není doplňková.

Když havíř Maršík vyhlédl do sadu za vilou, spatřil, jak se osm kladenských četníků blíží zadem ke stavení.

Zde už nejde o větu doplňkovou, ale předmětnou. Koho/Co spatřil – jak se osm,…

Když – PUČ – 1.VV, 2. VH, jak 2. VV Pt

Dvě VH a jedna VV
Lenoch slunce si hoví v náručí náměstíčka, je slyšet vrabčí vádu na římse pod oknem a chlapce, jak kopají do míče u zdi, polepené plakáty.

1. HV + 2. HV, jak 3. VV Do.
Je vidět koho – chlapce. – vztah ke slovesu. Jaké chlapce – vztah k podst. jménu – jak kopou míč (kopající)..

Nechápu Vaši otázku. Ke které větě se věta doplňková vztahuje, musíte poznat z kontextu.

Doplňuji:
Myslím rychleji, než píši …

Důležité je, že doplněk i doplňková věta vyjadřují vztah ke dvěma členům.

Další odpovědi
kapka

Hledáš v tom zbytečně bubáky. Ano, závisí na dvou členech z hlavní věty. Podívej se na net, klidně na několik stránek, kde budou příklady věty doplňkové, poznáš ji a i ke které hlavní větě se vztahuje, neboj. 🙂 https://www.go­ogle.cz/search?q=ve­dlej%C5%A1%C3%AD+v%C4%9B­ta+dopl%C5%88kov%­C3%A1+p%C5%99%C3%AD­klady&oq=v%C4%9­Bta+dopl%C5%88kov%­C3%A1&aqs=chro­me.1.69i57j0j69i­61&sourceid=chro­me&espvd=210&es_s­m=122&ie=UTF-8