Doplatek vodného a stočného

Jsem nájemníkem v bytě s vodoměrem, který je plně akceptován pronajímatelem. Nyní vlastník bytu požaduje doplatek za vodu, která se záhadně ztratila a přes vodoměry nájemníků neprotekla…má na toto právo?Či za jakých podmínek jsme povinni zaplatit vodu, kterou jsme nespotřebovali a kdesi vytekla…Děkuji

Nejlepší odpověď
standa

PRÁVO NA TO MÁ, ale mělo by to jednoznačně vyplývat buď z nájemní smlouvy nebo jiných dokumentů, se kterými byl nájemník seznámen (domovní řád, stanovy družstva nebo SVJ ap.)

Předpokládám, že se jedná o dům s více byty a v každém bytě se nachází tzv. PODRUŽNÝ vodoměr.

Dále se předpokládá, že veškerá spotřebovaná voda v domě ´protéká´ přes tyto podružné vodoměry (např. i někde ve sklepě, kde je technický kohout pro vodu pro např. uklízečku).

Majitel domu dostává faktury podle odečtu z hlavního vodoměru, který je majetkem VAKu.

No a problém nastává (ve 100% obdobných případů jako máte vy), když se sečtou spotřeby vody podle podružných vodoměrů, tak vždy jsou vyšší než spotřeba na hlavním vodoměru (s informací o tom, že by tato celková ´podružná´ spotřeba byla nižší jsem se ještě nesetkal). Je to dáno technologii těchto podružných ´levných´ vodoměrů, které jsou pak náchylné k vykazování rozdílů.

No a jak se má majitel domu vypořádat s tím rozdílem ? Jednoduše, rozdělí ho ´spravedlivě´ mezi všechny spotřebitele vody v domě. A nejspravedlivější „klíč“ pro toto dělení je podíl dílčích spotřeb v jednotlivých bytech k součtu všech těchto dílčích spotřeb.

Například:
Celková spotřeba v domě s 3 byty byla 100 m3, přičemž dílčí spotřeby byly byt č.1 = 25, č.2 = 40, č.3 = 60.
Takže rozdíl je +25 m3.

podíly dílčích spotřeb vody jsou:
č.1 25/125 = 0,2 × 25 = + 5 m3 se přičte
č.2 40/125 = 0,32 × 25 = + 8 m3 se přičte
č.3 60/125 = 0,48 × 25 = +12 m3 se přičte

Tento způsob má oporu ve vyhlášce (číslo teď neznám, ale jde to zagůglovat)

Ještě bych uvedl, že ´snesitelný´ rozdíl mezi spotřebou podle hlavního vodoměru a součtem dílčích spotřeb podle podružných vodoměrů bývá do 10%. V mém fiktivním příkladu by to už bylo ´za hranou´ a bylo by potřebné uvažovat o výměně těchto podružných vodoměrů.

p.s. Na tomto místě jsem se vůbec nezabýval myšlenkou nějakého podvodného jednání, ať již ze strany nájemníků (kteří by mohli nějak ovlivňovat funkčnost vodoměru) nebo ze strany majitele, který by měl někde v domě vodovodní kohout bez napojení na podružný vodoměr.