Xenie045

Donucená podepsána výpověď a krácení výplaty

Dobrý den, moje nadřízená mě minulý týden donutila podepsat výpověd okamžitě,byla jsem v takovém šoku že jsem to podepsala, její neteř totiž měla zájem o mou pozici ve firmě . Dohodli jsme se na odstupném a dnes jsme to měli sepsat a já měla dodělat uzávěrku. Dnes ale vyrukovala s tím že mi krátí výplatu a žádné odstupné nedotanu protože mi prý neseděli peníze v uzávěrce ,vzhledem k tomu že můj počítač vymazala já uzávěrku ani neviděla nemá žádný důkaz a já si sem jistá že k žádnému pochybení nedošlo. Jak se v takovém případě bránit? Šéfová je ještě k tomu v insolvenci takže je vedena také jako zaměstnanec ale přitom ji firma ‚patri‘ ještě napůl s její kamarádkou má přiznanou minimální mzdu přitom jezdí drahými auty a je každý měsíc na dovolené.

Odpovědi
Pepa25

Bohužel netuším, co jste podepsala a k jakému dni máte ve firmě skončit nebo jste skončila. Od toho se odvíjí, co kdy vám zadávají úkoly a jestli máte nárok na odstupné. (asi není potřeba říkat, že poslední věta je z pohledu platnosti výpovědi irrelevantní)

Drap

Otázka je plná rozporů a nepřesností. Jak tě donutila? Mučila tě? Držela tě ve sklepě dokud nepodepíšeš? Těžko budeš dokazovat, Že ti chybí peníze a nemáš uzávěrku? Měla s udělat kopie. I toto budeš těžce dokazovat. To, že je šéfová v insolvenci a jezdí drahými auty nemá na případ žádný vliv. Pokud můžeš svá tvrzení dokázat, popřípadě doložit svědky, můžeš na ni podat i trestní oznámení. Pokud to však nemáš jak dokázat, tak máš zkrátka smůlu a skončíš bez odstupného. Bohužel, je mi líto.

Filip84

Tak abych to vzal krok po kroku:

I. „nadřízená mě … donutila podepsat výpověď okamžitě

Není možné, jo, není! Pravděpodobně Tě „donutila“ podepsat dohodu o skončení pracovního poměru, ne?

Fajn: jak Tě donutila? Měla jsi kvér u hlavy? Nebo Ti ukázala fotku Tvý rodiny, a pak katalog protetiky končetin a svou novou pistoli? Nebo jak Tě donutila?

V opačném případě: kecy v kleci, nikdo Tě nenutil.

II. „byla jsem v takovém šoku že jsem to podepsala, její neteř totiž měla zájem o mou pozici ve firmě

Irrelevantní.

III. „Dohodli jsme se na odstupném a dnes jsme to měli sepsat a já měla dodělat uzávěrku.

Dohodli = sepsali jste papír o tom, že sepíšete papír, že dostaneš odstupné? V opačném případě se Ti to zdálo a na ničem jste se nedohodli, je to dostatečně jasné?

IV. „Dnes ale vyrukovala s tím že mi krátí výplatu a žádné odstupné nedotanu

Máš na to papír, nebo jsou to – zase – jenom kecy v kleci?

V zásadě mzda je nedotknutelná.

Pokud zaměstnavatel tvrdí, že mu zaměstnanec způsobil škodu, a pokud ten zaměstnanec ho s tím tvrzením pošle do prdele, tak je na zaměstnavateli, aby zaměstnance, o tu náhradu škody, žaloval u obecného soudu zaměstnance. A tam to bude muset dokázat, jak příčinu vzniku škody, tak její výši, tak příčinnou souvislost mezi tím, že zaměstnanec konal proti právu, non lege artis, či nekonal, ačkoli konat měl. V opačném případě to prohraje a zaplatí.

A i když vyhraje, tak si z té mzdy nemůže, samovolně, nechat ani haléř, musí, pokud zaměstnanec neplní dobrovolně, podat návrh na výkon rozhodnutí, a i tak, až přijde exekuční příkaz, tak to musí poslat exekutorovi, jako by to byla jakákoli jiná fendovaná mzda.

Pokud jsi, ovšem, něco nepodepsala. Pak ale: sorry, jako!

Přečti si to po sobě: proč pracuješ pro takovou můru?

Kdo je všivák má být chytrý, kdo je hlupák má být poctivý.

Nejprve nám tady musíš přesně napsat, cos podepsala, jo, co je v těch papírech, protože všecko, cos uvedla, je vágní a právně irrelevantní.

Pak, samozřejmě, můžeš trvat na neplatnosti okamžitého zrušení pracovního poměru / výpovědi / dohody o rozvázání pracovního poměru, v tom případě Tobě extra doporučuju se obrátit na advokáta, který se pracovnímu věnuje, on Ti sepíše a doručí zaměstnavateli ten nesouhlas, no a pak je na něm, jestliže bude na výpovědi / okamžité zrušení / dohodě trvat, aby se obrátil na Tvůj obecný soud. Jsou docela šibeniční lhůty, jo, takže, řekněme, do tejdne si to ujasni a najdi si advokáta. Tady to nevyřešíme, obecně ne, a s Tebou už vůbec ne – vůbec nic ve zlém.

Druhou možností je, že to vezmeš jako lekci v životě, protože – úplně na rovinu – jsi byla naivní trubka, oželíš to a půjdeš o dům dál.

Jiná, racionální, možnost není.

Dochy

Co znamená „donutila“? Co znamená „okamžitě“?
Výpověď se podává a její převzetí se potvrzuje. To není vyjádření souhlasu s uvedeným, ale potvrzení převzetí.
Rozvázání prac. poměru dohodou je o něčem jiném, tam musí souhlasit obě strany a potvrdí to podpisem.

„Krátí výplatu, počítač vymazala“ – to je asi na trastní oznámení… Poradil bych se s advokátem, nebo zkusít pracák.

Xenie045

Kopie jsem si udělat nemohla neboť mi nezpřístupnila počítač už minulý týden. U toho podpisu padly i vyhruzky bohužel na to svědky nemám byly jsme tam jen my dvě. S tou insolvencí mě to jen tak napadlo že bych ji někam nahlásila když dělá problémy ona mě . Dostat za celý měsíc 5000 jen protože mě chtěla vyhodit je opravdu hnus.

cappuccino

Pokud ti uz minuly tyden znepristupnila pocitac, mohla jsi tusit, ze to nebude jenom tak. Od te chvile jsi mela byt obezretna a pripravit se na to, ze se neco chysta!

Darcy

neměla jste podepsat. to je základ. ale už se stalo. když půjdete (už jste určitě byla) se zapsat na pracáku, měla jste jim to říct a klidne bych to udelala i přes policii. Hodne humbuku a klidne i pres lokální média – ale vždy s podporou, treba ombudsmana, jdou volby, někdo se bude chtít blesknout..
Pokud to ale není její firma a je to jen vaše nadřízená, tak proč nejdete treba za majitelem nebo ředitelem – taky bych ji podkouřila a řekla co a jak stalo, je to sprostý mobing.

Filip84

Xenie: Tak co vlastně chceš: postěžovat si? Tady není zpovědnice. Chceš slyšet, že za to může někdo jiný, než Ty? Samozřejmě, že ne!

Tak co chceš:

Chceš informaci, jak s tím naložit? Prosím, tady je: a) obrať se na advokáta, který se věnuje pracovnímu právu, nebo b) se na to vyser. A, tak nebo tak, buďto se z toho poučíš, nebo nepoučíš. A potom si „ani bůh nebude vědět rady, co s tebou“.

Nebo si chceš postěžovat, chceš politovat, jaká jsi chudinka a tady ta ježibaba kráva, atp.? V tom případě: jdi s tím jinam, tady to není. Na zpovědnici (https://www.zpo­vednice.eu/), nebo na lampárnu (https://lampar­na.org/o), třeba.

Pepa25

Spíš to hlavní: podepsala jste převzetí výpovědi s výpovědní lhůtou nebo okamžité zrušení pracovního poměru nebo dohodu o zrušení pracovního poměru k ručitému datu?