annas

Domníváte se, že je správné vypracovávat studentům soutěžní otázky do různých olympiád?

http://www.bit­tererova.webz­.cz/zivot/star­si-9.pdf

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ked-tri-macky-zjedia-tri-mysi-za-tri-minuty-za-kolko-minut-zozerie-sto-maciek-sto-mysi
a další tzv. hádanky, které uživatelka vložila na Odpovědi a patří k otázkám olympiády¨

Přece bych měl(a) prezentovat své vědomosti a prodat to, co umím sama, nikoliv druhý… Zřejmě se to v dnešní době už nenosí… Tvrdím, že jde o medvědí službu …

V minulosti se objevil na Odpovědích požadavek od organizátorů olympiády, abychom na dotazy účastníků nereagovali. Považuji to za správné.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/reseni-uloh-astronomicke-olympiady

Spíš občas poradit – záleží na okolnostech.

Nejlepší odpověď
Andělé

Někteří studenti si stále pletou Odpovědi se službou a nepochopili princip těchto stránek.
Sama jsem při studiu pochopila,jak je důležité se sám snažit.Má první otázka zde byla též naivní,chtěla jsem,aby mi někdo napsal text Illias tak,aby se mi vešel do čtenářsk.dení­ku.Věděla jsem sice o čem příběh je,ale chtěla jsem poradit,co nejpodstatnějšího do děje napsat. Narazila jsem a tím si uvědomila,že opravdu musím sama. Nakonec pro mě nejjednodušší bylo,když jsem ho napsala tak,jak jsem cítila.Pak mi došlo,že o tom to celé je. O pochopení.A za­čalo mě to bavit.
Mnozí studenti si neuvědomují,že pokud jsou líní a nenamáhají svou hlavu,horko těžko se něčemu naučí. Když něčemu nerozumíme,nejde nám to,hold nad tím musíme víc přemýšlet.Pokud za nás někdo něco vypracuje,šance se něčemu naučit přijde vniveč.
Jsem tedy také názoru,aby tyto stránky nenapomáhaly podvádění studentům. Je to jen a jen pro jejich dobro.Snad na to také přijdou…:-)
Doplňuji:

  • iv-,už mám od čten.deníku klid:-),ale potřebovala jsem ho letos k maturitě.Měli jsme mít vypracovaných 20 knih do čtenářského deníku,z kterého jsme maturovali. Mohli jsme si vybrat ze 40 knih 20 knih,to bylo pro mě dilema,nevěděla jsem jaké si vybrat a jak vše dobře vypracovat,ale už to mám štastně za sebou…:-)

Chcete můj čten.deník? 😁) Ted ho má má kamrádka,která příští rok maturuje,tak pak Vám ho půjčím 😁)

Další odpovědi
ReHu

Myslím, že jim to není k ničemu. Sice budou znát správnou odpověď, ale k chytrosti jim to mepomůže a mnohý z toho nebude mít ani ten dobrý pocit.

Přesto bych jim ano soutěžní otázky ani běžným studentům otázky nevypracovávala.
Jiné je poradit či naznačit jim postup. Tak se apsoń naučí logickému myšlení.

hanulka11

já za sebe bych takové otázky zde nedovolila vkládat, ale tomu nezabráníme

vagra

Vypracovávat odpovědi-zásadně ne.
K čemu jsou pak výsledky takové olympiády?
K objektivnímu posouzení znalostí takového „olympionika“ to určitě neposlouží.
Už vůbec nechápu, proč se studenti, kteří na to sami nestači, takových olympiád účastní.

fcoop

On to není jen problém studentů a Olympiád.
Zdá se,že je to problém daleko širší a závažnější.
Obecně – „Za málo peněz spoustu muziky“.
Je to všude kolem nás.

anonym

Andele nase zlata , 🙂 , co to porad mate s tim vasim ctenarskym denikem ? 🙂
Kam ho pisete , nebo co to je. ? 🙂
Ja ho chci take cist.! -iv-

www

Správné to samozřejmě není. My starší to narozdíl od tazatelů víme, také víme k čemu to pak spěje.
Ale je tu řada, zejména těch novějších, pro které je palec veelkou odměnou (vlastní zkušenost 🙂. Zkrátka, je to takto nastaveno, vždy asi bude záležet jen na odpovídajícím..;-)

dudu

Ke konci své pracovní kariéry jsem měl za povinnost zapracovávat v naší firmě nově nastoupivší absolventy středních a vysokých škol. Často jsem byl až šokován jejich uměním nahradit svoje fundamentální znalosti informacemi z počitače a také neschopností samostatného myšlení a formulace vlastních myšlenek. Proto jsem zásadním odpůrcem poskytování jakkýcholiv berliček, protože v konečném důsledku se může jednat jen o danajský dar.

Andělé

  • iv-,nezmátlo Vás,jak včera Kerberus psala o Saint Exupery a já tam odpovídala,že je škoda,že jsem si tu knihu nevybrala do čten.deníku? Myslím,že kdybych si vybrala knihu Malý princ od Saint Exupery,tak by mě víc nadchla,než třeba Cirkus Humberto,který se mi líbilo nejmín ze všech knih a nakonec se muselo ze školního výběru vyřadit a já řešila na poslední chvíli,jakou knihu tedy vybrat.A včera jsem si tak říkala,že by byla tato lepší…no,ale odmaturováno už je a Malého prince si přečtu ted…:-)

anonym

Presne tak to bylo , Andele. Ja mam maleho prince na stolku u postele. Koupila mi ho kamaradka. Ale protoze " normalni " se ji zdal na me slozitej , tak mi koupila kresleneho. 🙂
Ale obcas ho ctu i na internetu. 🙂

  • iv-

Andělé

  • iv-,to jsem se zase nasmála:-D). Možná by mě ten kreslenej taky stačil…:-D)

Na netu se dají číst knížky? Já jsem na tyhle novinky fakt zaostalá. Nedávno jsem tu četla o elektronických knížkách a tak jsem fantazírovala,jak to asi vypadá..:-)) Pc mám teprve dva roky.Když jsem v loni na Vánoce chtěla poslat email s vánoč.přáním panu učiteli češtiny,nechtěně jsem mu místo toho poslala fotky dvou nahatých chlapů i s…,jak spolu leží v obětí… Nebo k odpovědi na pracov.nabídku jsem v souboru místo životopisu zaslala recepty…Ten personalista mi mooooc děkoval,že bude manželka nadšená…za to já utřela nos,nevzali mě…no,když viděl,jak to s pc umím,tak bylo vymalováno 🙂 A to jsem uvedla,že ho ovládám…:-)

anonym

Andele, ja na to jdu " vedecky ". Dam si do vyhledavace : Maly princ … a ono to tam bylo. 🙂 I ten kresleny. 🙂
A k olympiade. : V nasi tride bylo 23 deti. 22 jich vybrala ucitelka na matematickou. Jen " jednu " ne !! 🙂 -iv-

Andělé

  • iv-,tak to by mi šlo s vyhledávačem:-D,ale to jsou shrnuté texty,ne? a čtení celých knih tam jde?:-D Asi mám dost,to říkám,tyhle věci jsou nad moje chápání…:-( 🙂

anonym

Shrnute texty ? A ja myslela , ze to je cela kniha !! 🙂
Musim si konecne otevrit tu kreslenou. 🙂

  • iv-

Andělé

  • iv- 🙂,nepřihlásíme se spolu do čtenářského klubu? Určitě by z nás měli radost 🙂

Jak se čte ta kreslená kniha??…:-)

anonym

Na me asi i ta kreslena bude moc … jeste jsem ji necetla. ! Dostala jsem ji vloni k Vanocum. ! Pul roku byla cela nejak svarena v igelitu… pak jsem ji rozbalila , prolistovala a tim to skoncilo. 🙂
Ale jako dite jsem ji mela pujcenou z knihovny …
Ale ted me napadlo : Jestli chcete , pujcim vam ji , poslu … a vy mi pak z ni udelate ctenarskej denik. 🙂
Vazne .. tak co ? 🙂 Jestli jo, napiste mi sem , ja vam napisu na mail , predame si adresy a ja poslu. -iv-

Andělé

  • iv-,na mě se musí pomalu…:-)).Vy mi půjčíte tu kreslenou a z ní mám udělat celý čten.deník? No z kreslené knížky jsem to ještě nedělala…na to budu asi krátká (mám jen 155 cm 😁)). A jak se čte ta kreslená knížka??…:-D)Třeba to vygoogluju…:-D)A až na to přijdu,tak mi ji pošlete a já z ní udělám originální andělský deníček…:-))

anonym

Andele , ona je sice kreslena , ale je pod obrazky normalne text ! 🙂
Skoda, ze uz sem nechodi : iq tykve … ta by se k nam dveme hodila. 🙂 Pamatujete si na ni ? 🙂 -iv-

Andělé

  • iv-,aha,tak to bude asi tlustá kniha,to nezvládnu přečíst…:-))

Nojo,na iq tykve si pamatuju,tj.naše krevní skupina…:-D)

anonym

🙂

Andělé

  • iv-,jo a s tou olympiádou jste mě zas dostala 😁))

Andělé

Kerberus,ted jsem si vzpoměla na dceru. Přihlásila se z gymnázia na dějěpisnou olimpiádu.Děti dostaly témata,které si měly sami vyhledat a naučit se je. Dcera si vše vyhledala,sepsala a učila,ale dvě témata nikde nemohla najít. Mě samotnou překvapilo,že olympiáda se týká učiva,které děti ještě neprobraly. Tak si ted říkám,jestli smyslem olympiády je,že si sami vše mají vyhledat a naučit se a jak jsou toho schopní. Já bych si myslela,že olympiáda se týká již probraného učiva. Asi tomu nerozumím,neví­te,jak to chodí?
Moc děkuji:-)

Kerberus

Amdělé, mám zkušenosti jen s olympiádou z češtiny. Jenže opravdu se někdy stane, že něco studenti neprobrali, záleží totiž na pečlivosti učitele. Každý považuje jinou skutečnost za důležitou, má oblíbená období, spisovatele, i když by to student neměl poznat, ale … Jiní se málo změřují na mluvnici. Jindy ovšem učitelé nutí studenty, aby se soutěží zúčastnili. Tím si rovněž „šplhnou“ u vedení školy. Také si vyučující neuvědomují, že by student měl znát víc, než se doví ve škole – třeba chce pokračovat ve studiu matematiky, cizího jazyka, dějepisu, politologie atd.
Pro účastníka platí: není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Navíc každá zkušenost je k něčemu dobrá.

Andělé, věřím, že Vaše dcera je určitě pečlivá, svědomitá a zodpovědná jako Vy Jenže když narazila na něco neznámého, měla se učitele zeptat, aby jí to doplnil… Také je pravda, že mnohdy záleží na formulaci otázek. Jde samozřejmě o znalosti v rámci učiva, ale vždy je něco navíc.

Andělé

Kerberus,moc Vám děkuju,že jste mi to napsala:-)
Máte pravdu,také jsem jí říkala,at se ve škole učitelky zeptá,ale přijde mi,že se stydí.Nezeptala se ani profesora fyziky,když něčemu nerozuměla.Pořád jí říkám,že se musí zeptat,at se nestydí,že si tím usnadní učení,když si to ještě nechá ve škole vysvětlit a také učitel pozná,že nad tím přemýšlí. No,ale nezeptá se a nezeptá…Snad jí to časem donutí,je to moc škoda.
Překvapilo mě,že dostali témata,která nebrali a mají si vše sami vyhledat.
Ale máte vlastně i pravdu,že každá zkušenost je dobrá,tj.fakt.
Děkuju Vám,jste moc hodná 🙂