Mr. Marek

Domníváte se, že Evropská unie příliš zasahuje do národního práva svými regulacemi?

Jinými slovy, že mezinárodní právo má silný vliv na vnitřní rozpoložení tuzemského práva?
Inspirace: Lgee a kolektiv.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Otázka má dvě roviny: zda je moc oblastí, do kterých EU právo zasahuje a zda je v těchto oblastech moc norem. Odpověď na první otázku je jednoduchá: EU právo vzniká jen tam, kde je pro to výslovné zmocnění.
Na druhou otázka je odpověď spíš názorová: ano, EU regulace je obvykle poměrně podrobná a rozsáhlá, většina nařízení a směrnic má další provádějí normy. Částečně je to tím, že pokrývá celou EU se všemi výjimkami – součástí českého práva je tak de facto i např. nařízení, které dává např. Portugalsku nějakou výjimku pro označování mořské havědi atd.

Další odpovědi
NoFear

V něčem určitě ano. Ale hlavně je to nefunkční (a neprospěšné) společenství. Nejsem proti jednotné Evropě. Ale určitě ne touhle cestou ve formě chaotické, složité (a trošičku diktátorské) unie, z nich profitují hlavně ty státy, které jsou v popředí, které ji řídí a mají hlavní slovo. Je to hlavně ekonomické spojenectví, ale některé ty normy a nařízení.. bože, bože. Dokonale se na to hodí slova jako: neefektivní, složité, zmatené. Svůj účel to neplní. Vzájemná podpora států je jen na oko a víc škodí, než dává (často škodí právě i tím, že dává).

Kepler

Nedomnívám se. Pouze snaží o sjednocení v oblasti práva, ale i v jiných normách.

cukrar

Nelze obecně odpovědět. Vždy se to bude posuzovat, podle konkrétního vlivu na konkrétní osoby, které to budou posuzovat.
Ochránci zvířet budou kladně hovořit o opatření na ochranu zvěře, zatím co myslivci asi nikoliv. A tak to bude v každém oboru.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.