Kokyna

Domácí vězení 2

Takže odsouzený si sám o domácí vězení požádat nemůže? A podle čeho tedy soudci dávají domácí vězení jen tak náhodně?

Odpovědi
fira

Já si myslím že o tom jak bude odsouzený potrestán rozhoduje soudce ale pokud má odsouzený v procesním řízení právního zástupce tak ten může tento trest navrhnout.Ale opravdu záleží jen ne soudci.

standa

Rozhodně není ukládání trestů domácího vězení náhodné…

Nejlepší bude, když si přečtete celé ustanovení § 60, které pojednává o zmiňovaném trestu.

§ 60 Domácí vězení
(1) Soud může uložit trest domácího vězení až na dvě léta, odsuzuje-li pachatele PŘEČINU*), jestliže

  1. vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného přečinu a osobě a poměrům pachatele, lze mít důvodně za to, že postačí uložení tohoto trestu, a to popřípadě i vedle jiného trestu, a
  2. pachatel dá písemný slib, že se ve stanovené době bude zdržovat v obydlí na určené adrese.

(2) Jako samostatný trest může být trest domácího vězení uložen, jestliže vzhledem k povaze a závažnosti spáchaného přečinu a osobě a poměrům pachatele uložení jiného trestu není třeba.

(3) Nestanoví-li soud v rozsudku jinak, trest domácího vězení spočívá v povinnosti odsouzeného zdržovat se v určeném obydlí ve dnech pracovního klidu a pracovního volna po celý den a v ostatních dnech v době od 20.00 hodin do 05.00 hodin, nebrání-li mu v tom důležité důvody, zejména výkon zaměstnání nebo povolání nebo poskytnutí zdravotní péče ve zdravotnickém zařízení v důsledku jeho onemocnění; zdravotnické zařízení je povinno na vyžádání orgánu činného v trestním řízení mu tuto skutečnost sdělit. Soud může odsouzenému povolit navštěvování pravidelných bohoslužeb nebo náboženských shromáždění i ve dnech pracovního klidu a pracovního volna.

(4) Soud může uložit pachateli na dobu výkonu tohoto trestu přiměřená omezení nebo přiměřené povinnosti uvedené v § 48 odst. 4 směřující k tomu, aby vedl řádný život; zpravidla mu též uloží, aby podle svých sil nahradil škodu, kterou trestným činem způsobil.

(5) Jde-li o pachatele ve věku blízkém věku mladistvých, může soud v zájmu využití výchovného působení rodiny, školy a dalších subjektů uložit, a to samostatně nebo vedle přiměřených omezení a přiměřených povinností uvedených v § 48 odst. 4, též některá z výchovných opatření uvedených v zákoně o soudnictví ve věcech mládeže za obdobného užití podmínek stanovených pro mladistvé.

*)
§ 14 Přečiny a zločiny
(1) Trestné činy se dělí na přečiny a zločiny.
(2) PŘEČINY jsou všechny nedbalostní trestné činy a ty úmyslné trestné činy, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do pěti let.