Domácí násilí

Co vše si můžu představit pod pojmem domácí násilí?

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Ponižování, nadávky, zastrašování, bránění Vám v kontaktu s rodinou či přáteli, kontrola nebo sledování, výhrůžky, Fyzické napadení (uhodil Vás, kopl do Vás, škrtil Vás atd.), vynucování sexu i když odmítáte.

Domácího násilí je několik druhů a jsou různé formy.

Fyzické násilí

  • bití, facky, kopance, škrcení, rány pěstí či jiné fyzické útoky, ohrožování zbraní apod. Může být namířeno proti vám či proti osobám vám blízkým nebo např. vůči vašemu zvířeti.

Psychické násilí

  • nadávky, obviňování, pokořování a ponižování, zesměšňování ve společnosti, vyhrožování fyzickým násilím, zastrašování, odepírání spánku či potravy, vydírání sebevraždou, rozbíjení či ničení Vašich věcí, vyhrožování únosem dětí, znemožňováním v zaměstnání, zbavením svéprávnosti apod.

Sexuální zneužívání

  • znásilnění, donucení k sexu či sexuálním praktikám, které odmítáte, násilím nebo výhružkami.

Sociální izolace

  • bránění v návštěvách rodiny či přátel, sledování telefonátů, pronásledování, nečekané „kontrolní“ návštěvy či telefonáty.

Ekonomická kontrola

  • omezování přístupu k penězům, neposkytování peněz na provoz domácnosti, snaha zakázat vám chodit do práce.

Domácí násilí se často vyskytuje v několika formách současně, navíc má vzrůstající tendenci – psychické násilí se často vyhrotí v násilí fyzické.

Domácí násilí začíná často velmi nenápadně (psychickým znevažováním, kontrolou, izolací, ponižováním), takže si jeho prvních příznaků oběť často ani nevšimne. Pokud se ovšem domácí násilí hned v počátcích nezastaví, má stupňující se tendenci – opakuje se a nabývá na intenzitě.

K násilí ve vztahu nedochází neustále – střídají se období násilí a relativního klidu. V násilném vztahu se totiž projevují tři faktory: láska, naděje (že se vše zlepší, že se partner změní apod.) a strach. Cyklus domácího násilí, v němž se střídá období „líbánek“, vzrůstající tenze, konfliktu a „usmiřování“, se tak stále opakuje – navíc se stupňující tendencí.

Viz. http://www.stop­nasili.cz/zeny/co-je-domaci-nasili/specifika-dn.html

Další odpovědi
Janulka

Ještě bych chtěla doplnit velmi důležité čtení o občanském sdružení ROSA, což je nestátní nezisková organizace specializující se na pomoc ženám – obětem domácího násilí a jejich dětem a na prevenci násilí.
Viz odkaz zde
http://www.rosa-os.cz/

Dandi

týrání, nadávání atd…

Krugerka

Domácí násilí je vážný problém, který se vyskytuje ve všech společenských vrstvách. Na jeho páchání tak nemá žádný vliv vzdělání, věk či výše příjmů. Je to násilí páchané v rodině, tedy násilí mezi partnery, vč. bývalého partnera, násilí rodičů na dětech, násilí mezi sourozenci i zneužívání a zanedbávání starých, resp. zdravotně postižených lidí ostatními členy rodiny. Nejedná se jen o fyzické útoky v podobě facek a bití, ale také o psychické formy, které bohužel zanechávají hlubší jizvy než ty o tělesném násilí. Rozhodně neznamená, že nefyzické formy domácího násilí jsou lehčí či méně bolestivé. Pravdou zůstává, že není lehčí či těžký forma násilí, všechny jsou špatné a stejně závažné.

Domácí násilí se rozděluje do několika druhů:

fyzické násilí – týrání, kopání, tahání za vlasy, popálení, vražda

psychické násilí – citové týrání, slovní vyhrožování, vydírání, vyvolávání výčitek, pocitů viny, zesměšňování

sexuální násilí – znásilnění, nucení do aktivit, které žena odmítá

sociální násilí – izolování od společnosti, bránění styku s okolím, přáteli, blokování telefonu apod.

ekonomické násilí – omezování přístupu k penězům nebo zákaz výdělečné činnosti

alenka901

když osoba manžel,přítel,otec matka atd fyzicky a psychicky napadají druhou osobu