bastard92

Doktor mi řekl, že mám Alzheimerovu chorobu, co to prosím vás znamená?

Vřelý večer, doktor mi řekl, že mám Alzheimerovu chorobu, co to prosím vás znamená? Jsem v nějakém riziku? Děkuji za všechny srdečné odpovědi…

Nejlepší odpověď
MrnousakCZE

google
lzheimerova choroba (dále jen ACh) je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci. Jako první toto onemocnění popsali Oskar Fischer a Alois Alzheimer. V současné době není známa příčina vzniku ACh, z neuropatolo­gických nálezů se však ví, jak nemoc probíhá. Změny postupně působí rozpad nervových vláken a nervových buněk. Alzheimerovou chorobou se mění také látková činnost mozku.

Výskyt nemoci v České republice; má ji: Nad 65 let každý třináctý, nad 80 let každý pátý a nad 90 let téměř každý druhý. Nejvíce lidí s demencí žije v Praze, a to téměř 19 tisíc.

ACh není nemoc jen těch nejstarších. Ve výjimečných případech, většinou při dědičném výskytu, může ojediněle postihnout i osoby mladší. Náklady spojené s demencí odhaduje Česká alzheimerovská společnost na 39 miliard korun ročně.

Podle odhadu trpělo touto nemocí na světě v roce 2000 17–25 milionů lidí, v roce 2008 již 37 milionů (jiný odhad hovoří v r. 2009 o minimálně 30 milionech). V České republice to bylo v roce 2000 zhruba 50–70 tisíc osob, v roce 2008 již 120 tisíc osob.

V r. 2012 bylo v českých psychiatrických ambulancích léčeno s rozvinutou demencí u ACh celkem 15352 pacientů, z toho 67% žen. (Český Ústav zdravotnických informací a statistiky)

Pokud nebude nalezena a zavedena účinná léčba, odhadují odborníci (2000), že do roku 2050 vzroste počet nemocných v celém světě čtyřnásobně, minimálně na 100 milionů případů.

Současná medicína tuto chorobu doposud nedovedla účinně léčit, pouze poněkud zpomalit její postup. V roce 2008 se objevily první povzbudivé zprávy o výrazném léčebném pokroku u menších skupin pacientů, přestože o úplné vyléčení nejde.

Další odpovědi
iceT

Ty máš asi stoletou mámu, že?

Kepler

Lepší s Alzenheimrem vylét, než se sklerózou zapomenúť vypiť. To nic, dá se s tím žít.

ivzez

MrnousakCZE (nesprávně » chybí uvozovky) cituje z Wikipedie, jež sama v prvních
třech odstavcích zpochybňuje nestrannost (věrohodnost) uvedených informací.

Nedůvěryhodné mi přijdou zejména informace ohledně počtu nemocných.
Nedomnívám se, že by se počet nemocných za osm let (od roku 2000 do r. 2008) téměř zdvojnásobil. Nárůst lze podle mne přičíst spíše tomu, že v roce 2000 nebyl
k počtu nemocných z nějakého důvodu dostatek podkladů, od té doby mohou být statistiky vedeny důsledněji. (V souvislosti se stárnutím evropské populace se více pozornosti věnuje i onemocněním souvisejícím s vyšším věkem.)

K nemoci doporučím Wikiskripta:
http://www.wi­kiskripta.eu/in­dex.php/Alzhe­imerova_choro­ba

bastard92

iceT ano, mám.

iceT

Škoda, že ta tvoje otázka o tom, jak to tady chodí, je smazaná…