Kelt

Dokážete vysvětlit tuto logickou úvahu?

Možná jste o tom slyšeli, jen pro jistotu připomínám.
A1 Bůh je všemocný. (Nebudeme rozhodovat, zda existuje nebo ne) A dokáže vše stvořit.
A2 Dokáže Bůh stvořit tak těžký kámen, který by neunesl?
Pokud dokáže stvořit kámen, který by neunesl – není všemocný.
Pokud takový kámen nedokáže stvořit, pak také není všemocný.
Podle A1 ovšem předpokládáme, že Bůh je všemocný.
Jak z toho ven? Kde je chyba v úvaze? Děkuji.

Nejlepší odpověď
gecco

Chyby v úvaze jsou zcela zřejmé – patlá se tam dohromady víra (iracionálno) s logikou (racionálno) a s omezením jen na tento náš svět…

  1. Bůh není omezen možnostmi našeho světa
  2. ty nejsi (kdokoli z lidí není) schopen pochopit neznámo

Jediné zajímavé na tom je – jak si tak omezený tvor (člověk) osobuje právo pochopit Boha či dokonce jeho vlastnosti a činy zpochybňovat…

😁

Další odpovědi
chachar1922

Chyba není nikde. Prostě bůh není.
A pokud existuje (dejme tomu), tak tedy všemocný není a tečka.

lexx

to jsou pozemské úvahy v zajetí mizerného hardware co nosíme v palici které větší věci prostě nechápe a tak to má být

anonym

Jsou dva Bohové, jeden tam, nahoře, druhý tady, ale nejsou všemocní, ale všemohoucí!

Killmen

Pojďme si to trochu rozebrat. Když je buch všemohoucí (jako že všechno dokáže), tak přece není logické, aby bylo neco, co nedokáže. On by totiž unesl JAKKOLI těžký kámen. Není logické, že by ten, co všechno dokáže, stvořil něco, co nedokáže unést. Je to jak ty nějaké hlášky o Chuck Norrisovi. Třeba, že vydrží v nonstopu až do zaviracky (nonstop nikdy nezavira)

Mc Merkurion

…Bůh je sám o sobě nelogický,proto nelze řešit logickou úvahu o Bohu…

zjentek

Úvaha je lichá celá .. bůh totiž nese na svejch bedrech celej vesmír, kterej si sám stvořil.
Mimo dotaz- Nevím kolik mu je roků ale nejspíš to celý vypotil pro sebe na hraní. Podobný hrdiny, kterým fotři pozdrhali na západ, jsme měli v lavicích na základce. Byli to skuteční bohové- pod lavicej si hráli elektronický hry a nikomu nepůjčili! A kdybys třeba umíral, tak oni měli „svůj“ svět!

ratava

Třeba je chyba v pochopení slova „všemoci“ (všemohoucnosti)… je jeho význam „mohu vše“, nebo „mohu udělat vše, co smím/mohu/je možné“…? Vemte si opak slova -nemohoucí- a jeho synonyma- bezmocný, slabý. Synonymum všemoci/ všemohoucnosti je tak síla…a ta se nevyznačuje jen a pouze zvedáním těžkých kamenů… ať už se jedná o Boha, Tondu z Horní- Dolní, nebo kohokoliv jiného…

(ale třeba je to jinak :o) )

Jirvas

Všemocný neznamená nejsilnější.

Rokio

Nechci být heterik, ale náboženství nemá z velké části logiku, a tudíž Bůh je nelogický.