ahold

Dokážete skloňovat podstatné jméno OSTROPESTŘEC?

Tohle slovo je pro mě v některých pádech nevyslovitelné aniž bych nepoprskala sebe, nebo blízké okolí.

Nejlepší odpověď
annas

Umím, ale nejhůře se mně vyslovuje 7.p. – musím na konci zpomalit – s ostropestřcem.

Totiž u tohoto podst. jména není vkladné -e-, takže spojení -střc- 4 souhlásky, i když neznělé ř působí jako „slabikotvorné“, se hůř vyslovují.

Pro ověření skloňování
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=ostropest%C5%99ec

Další odpovědi
gecco

Myslím, že dokážu – ale zrovna to zkoušet nebudu, nejsem tu sám a nechci, abych byl ´za blázna´ považován – ne tak, nedejbože, jako takový vyveden…
😉

anonym

1.ostropetřec
2. ostroptřepce
3.ostropeřcovi
4.ostrpeřcovi
5.ostopeřžče!
6.ostropeřcovi
7.ostrotřepcem

arachis

Jj, a zkoušeli i jste i množné číslo? :D

marci1

„Skloňování bude tedy znít: ostropestřec, ostropestrce, ostropestrci atd. Uvedené tvary lépe zapadají do naší deklinační soustavy a snadněji se i vyslovují než podoba „ostropestřce“. – Podobně jako ostropestřec se skloňuje i název pestřec; označuje rod hub, nejznámější z nich je pestřec obecný.“
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7295

annas

Poznámka v odkazu je z r. 1996, ale v internetové příručce ÚJC AV je jen tvar s ř.

Je novější, aktualizovaná 2015.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=ostropest%C5%99ec

ahold

annas prosím to slovo v 1.p. j.č. tedy zní: ostropestřci,pro­tože se jedná o rod neživotný?
Děkuji za odpověď.

annas

  1. p. j. č. – ostropestřec
  2. p. mn. č. – ostropestřce

Mužský rod neživotný – vzor stroj.
-
Tuto bylinu používám, když kupuji v lékárně tablety, tak uvádím jen 1. p. – jeden ostropestřec, nikoliv třeba jedno balení ostropestřce.

ahold

Omlouvám se. Chybka. Měl to být dotaz na 5.p. j.č.
i m.č. Děkuji za odpovědi.

annas

V 5. p. jste uvedla správný tvar ostropestřci jako stroji.:-))

annas

Ad marci1 – tvary ostropestřece atd., tedy s vkladným -e- jsou nesprávné.

anonym

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ostropest%C5%99ec_ma­ri%C3%A1nsk%C3%BD