Ametyst

Dokážete někdy říci “nevím”, i když se tím shodíte?

Máte funkci, postavení, podřízené, chcete být vzorem dětem, vnoučatům, a teď vyslovit “nevím” musí být strašná prohra.

Nejlepší odpověď
Kepler

Já to jako problém neberu. Podle okolností odpovím „nevím, ale zjistím to“, případně „pánbůh ví“, nebo "kdo chce všechno vědět, musí tři dni v ř…i sedět. Nevím, tehdy jsem ve škole chyběl 😊.

Další odpovědi
Čecho_slovák

Proč bych se měl shodit, když na otázku nevíte: ve které nadmořské výšce se v Kuala Lumpur nachází letiště a já odpovím nevím?
Co nedokáži vyslovit je slovo: to nejde!

quentos

Ano. Z pozice učitele je mi to sice žinantní, ale přece si nebudu vymýšlet. Dodnes si pamatuju, jak se jedna (dospělá) studentka radovala: „Dostala jsem ho na tohle, tohle a tohle…“ (tzn. tři specifická slovíčka, u nichž jsem neznal anglický ekvivalent). Tak ať si to užije…

paul1

Nikdy jsem s tím neměl problém.

Kazatel

Ano, jen blbec ví vše.

Emefej

Nevím.

led

Neviem, nevím,… Viem, že neviem.
Dokázať povedať, priznať si nevedomosť pred inými nemusí byť prehra a už vôbec nie ťažká, ani hanba, ak sa túto nevedomosť snažíte napraviť…

Ale ak však zotrvávate vo svojej nevedomosti zámerne, z ješitnosti, z túžby po moci, po majetku, potom priznanie sa k nevedomosti je také, že „se tím shodíte“ a pre vás to „musí být strašná prohra“ ako píšete vo svojej otázke.

Priznať si neznalosť, pochybnosť a snažiť sa tento problém napraviť je dôležité pre každého človeka, bez ohľadu na jeho/jej politické, ekonomické, filozofické a iné názory, znalosti a schopnosti.

Cvrčák

Ano, není to dokonce nutně uznání prohry zvlášť v dnešní době, kdy si člověk usmyslí, že je majitelem univerzální pravdy – generace sněhových vloček.

Dochy

Nemám s tím problém. Někdy se, z bezpečnostních důvodů, radši tvářím, že nevím, i když vím.