Pavel1212

Dokážete někdo dosazovací metodou soustav rovnic vyřešit některý příklad?

a]
x+y = 12
2×= y+3

b]
m+2n = 5
2m+n = 7

c]
3a+b = 31
5a-2b = 4

Nejlepší odpověď
quentos

Není to nic složitého – furt na stejné brdo: z jedné rovnice si vyjádříme jednu neznámou pomocí druhé neznamé a dosadíme do druhé rovnice.
Tedy:
a)
z rovnice „x+y=12“ si vyjádřím třeba x, převedu ypsilon na druhou stranu (změní se u něj znaménko) a dostabu x = 12 -y. Tím mám vyjdřené x pomocí y a tento výraz dosadím do druhé rovnice, čímž dostanu snadnou rovnici o jedné neznámé:
2.(12-y) = y+3 (nezapomenout na závorku!), roznásobím závorku:
2.12 + 2.(-y) = y + 3
24 – 2y = y + 3 výraz (-2y) převedu na druhou stranu a změním u něj znaménko:
24 = y + 3 + 2y; trojku převedu doleva, abych měl výrazy s neznámou na jedné straně a výrazy bez ní na straně druhé:
24 – 3 = y + 2y
21 = 3y
y = 7

Spočtené y dosadím do původní rovnice:
x+ 7 = 12
x = 12 – 7
x = 5

zbylé příklady zvládnete stejným způsobem, je to pořád na stejném principu – z jedné rovnice si vyjádřím jednu neznámou pomocí druhé neznámé a dosadím ji do druhé rovnice.