Avatar uživatele
Stříbrný

Dokážete ještě na papíře vyřešit matematický příklad nebo chemickou rovnici? Umíte větný rozbor?

Dokážete si spočítat derivaci, integrál, upravit příklad s písmeny, počítat se zlomky a najít společného jmenovatele, nebo vyřešit kvadratickou rovnici? Dokážete provést větný rozbor? Znáte funkce sinus, kosinus a tangens? Jak jste na tom se středoškolskými znalostmi minimálně 10 let po absolvování střední školy? Možná to někdo ví, protože to používá, jiný si to ještě pamatuje, další ví, kde to najít a jsou i takoví, kteří neví vo co go? Těžko říct, co je správné? To je život . A děkuji za objektivitu a přiznání.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Tak to v žádném případě. Nikdy jsem to snad v životě nepotřeboval. Ale pokud by to bylo třeba, věděl jsem, kde to hledat. To je účel vzdělání, ne pamatovat si.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Na všechno ano, ale do určité míry. Středoškolskou matematiku jsem ještě donedávna doučoval, ale do derivací a integrálů už nevidím.


Avatar uživatele
Zlatý

56 let od maturity.
Integrály a derivace jsem v životě nepotřeboval, takže již neznám. Navíc jsme se jich na střední škole pouze dotkli. Větný rozbor jde mimo mně. Vím co je předmět a přísudek, přídavné jméno (a pod.), kde se píše čárka, i kde se píše měkké či tvrdé y. V současné době hodně používám rozhodování líbí-nelíbí a funguje to. To mně v životě stačilo. Přesto jsem vděčný za kontrolu pravopisu v PC. Myslím si, že daleko důležitější jsou vyjadřovací schopnosti! Matematiku a fyziku jsem potřeboval celý život. Neznalost goniometrických funkcí a vět , zlomků, procent, nepřipadá v úvahu. Za tu bych se styděl. To jsem potřeboval celý život. Také jsem se učil deskriptivní geometrii, tu jsem ale v mém povolání nikdy nepotřeboval. Nicméně přehled je třeba mít a vědět kde to najít. Stále dokáži základní matematické výpočty z hlavy. Obecné algebraické výpočty jsou alfou a omegou matematiky. Bez zlomků, mocnin, přímé a nepřímé úměry či logaritmů, by jsem se v době kdy nebyly kalkulačky neobešel. Nicméně s praktickým využitím těchto matematický metod jsem se seznámil až v zaměstnání. Technolog, který řešil chemický, či fyzikální problém výpočtem, udělal zlomkovou čáru a začal psát. Naprosto přesně věděl co dát do jmenovatele, co do čitatele, co umocňovat či odmocňovat. Potom to vykrátil a zbyl mu jednoduchý zlomek, což je obyčejné dělení, které šlo lehce vypočítat i bez kalkulačky. Teprve tehdy jsem na plno pochopil důležitost obecných výpočtů ( místo čísel písmena). To mně bylo cca 22 let, pět let po maturitě.


Avatar uživatele
Bronzový

Troufl bych si, pokud se nejedná o příklady typu "nastavená noha". např. y´ = ? pro y = lnlnsinx, nebo pro y = x^(x^x), i když tyhle náhodou znám :-)
U integrálů si lze natlouct kokos velice snadno, jde o spoustu fines a substitucí, které je nutno dobře znát. Goniometrické funkce a kvadratické rovnice, to by měla být brnkačka. A větný rozbor? No, nevím, tam si už moc jistý nejsem.


Avatar uživatele
Zlatý

Objektivitu? Ok. Ne, nedokážeme a nechceme. V životě člověka přijdou dříve či později momenty, kdy je rád, když si pamatuje, kde je sever. A nyní už je hodně "později".

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 3085
Zlatý Drap 2080
Zlatý quentos 1325
Zlatý ivzez 1199
Zlatý led 703
Zlatý mosoj 683
Zlatý marci1 627
Zlatý gecco 617
Zlatý hanulka11 564
Zlatý Kepler 505

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.