kosaaaak

Dokáže záchranná služba lokalizovat polohu mobilu?

Kdybychom nedejbože měli v horách nějakou nehodu a nevěděli kde přesně se nacházíme, umějí už lidi ze záchranné služby, pokud zavolám 155 a řeknu že netuším kde přesně jsme (nebo i v případě že bych nikam nevolal a někdo by nahlásil číslo mého telefonu) zjistit naši polohu?

Nejlepší odpověď
anonym

ne, to dokáže jen váš operátor a i tomu se to nevyplatí, neboť to je strašně těžké zjistit.
nedávno o tom psali článek, jak byla ta akce ohledně GPSlokalizator

Další odpovědi
mosoj

Určitě to lze a pokud by to bylo nutné tak se toho použije. Zjištění polohy není nic tak těžkého pro používanou techniku, jenom ta přesnost není jako u GPS.

anonym

Pro Terryle: není to trochu schíza dát hlas opačným názorům

baghira

Ano, dá se to, a myslím, že aspoň na 112 se to dělá rutinně. Problém je přesnost, která v méně pokrytých místech může být plusmínus stovky metrů až kilometr. Naopek ve městech, kde je víc buňkových vysílačů, můžou jít až na desítky metrů.

morgoth

jak píše baghira, pokud voláte 112, je ještě před spojením s operátorem lokalizována vaše poloha, i na těch horách to nebude problém protože přesnost ± 1km vůbec nevadí, bude to totiž řešit horská služba, ta bude znát ± místo kde vás lokalizovali a když jim popíšete co vidíte najdou vás určitě, stejně, ale musíte počítat stím, že si půl hodinu až několik hodin počkáte.