Ano, člověk dokáže vyhoření rozpoznat včas, ale bývá to těžké.
Syndrom vyhoření nevzniká ze dne na den, je to plíživý proces chronického
stresu. Signály se navíc často zaměňují za běžnou únavu, proto je
klíčové vnímat nejen mysl, ale i tělo.
Mezi hlavní varovné signály, které lze včas odhalit, patří: ranní únava
i po dlouhém spánku, potíže s usínáním, bolesti hlavy nebo častější
nachlazení, rostoucí podrážděnost vůči kolegům či rodině, cynismus,
ztráta motivace a tendence utíkat do izolace, problémy se soustředěním,
výpadky paměti a pocit, že člověk nestíhá úkoly, které dříve zvládal
levou zadní.
Pokud na sobě tyto příznaky pozorujete, je důležité začít aktivně
odpočívat, nastavit si hranice a naučit se říkat „ne“. Pokud jsou
obtíže dlouhodobé a stav se nelepší, nebojte se obrátit na psychologa nebo
psychoterapeuta.
🙂
|
4Kdo udělil odpovědi palec? da ny, orwell, cappuccino, CalmPoint
před 21 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Samozřejmě, že ano. Když neignoruje signály (viz marci1)
je to dlouhodobá záležitost, nic, co náhle překvapí (udeří, objeví se).
Postřehů z okolí mám spousty.
Nejčastěji, z řad zdravotníků a úředníků (PÚ a v BANKÁCH, PADAJÍ,
JAKO ŠVESTKY…, tlak shora na prodej = peníze, mzda ⇒ velká fluktuace,
odchod jinam nebo na psychiatrii). Každá práce s lidmi, je náročná, na
psychiku Důležitý je odpočinek, relax a drobné radosti, zvolnit tempo,
změnit práci.
JE TŘEBA, UMĚT ŘÍCI NE (nejen v práci, ale i doma). Mantinely (ocamcaď,
pocamcaď 😄 ).
Oddělit práci, od osobního života (vypnout).
Nestrhnout se, jako budík, Přestat se vyhovět (obětovat), za každou
cenu)
Svěřit se, „vykecat“ se… nebo vypsat na papír 😉
Pár „dušiček“, se mi podařilo i „zachránit“, před pádem.....
Upravil/a: da ny
| 0 Nominace Nahlásit |
Ano, mám postřehy.
Člověk obvykle vyhoří když založí rodinu. Začne se věnovat a úplně všechno dělat pro nějaké malé lidi, které najednou registruje že pobíhají po jeho vlastní domácnosti. Ostatní zbytek světa začne v tu chvíli bůhví proč považovat za nepřátele té domácnosti. Přestane mít ambice, jediným smyslem života se stane zmiňovaná ochrana malých lidí a vůbec nemíním zabřednout do tématu jak takto vyhořelý človět začne náhle mamonit a hamižnit ve jménu strachu nedostatečné ochrany těchto neznámých, malých tvorů.
Neklesejme však ani v ČRdeli na mysli, protože v boji proti vyhoření se jako i jinde na světě v roli obětavého zachránce nyní aktuálně angažuje a roli přebírá samotný ó mocný stát v podobě OSPOD a podobné, který takto více a více přebírá zodpovědnost za nečekané návštěvníky, zdroje vyhoření, neznámé malé lidi.
Pozor, všechno je jinak, než se snažíš někoho zeptat! ☝☝☝
| 0 Nominace Nahlásit |
Bohužel dost často ne, proto také k němu dochází: kdyby si to dotyčný uvědomoval, tam mu předejde, ne?
| 0 Nominace Nahlásit |
Díky všem za zajímavé postřehy a informace. 🙂
@Tonda Káňa: Co pomohlo vybrat tu pomyslnou zatáčku?
@CalmPoint Více odpočinku od všeho, co mne stresovalo. Svět se s trochou odpočinku nezbortí.
@ zjentek
Počkám si ještě , od tebe, na vysvětlení. vzniku „syndromu
vyhoření“,
u lidí, kteří, nejsou „zatížení“ rodinnými a partnerskými radostmi
a starostmi a péčí
o „malé lidi“..... 😉
| Drap | 3472 | |
| marci1 | 2022 | |
| annas | 2020 | |
| Kepler | 1902 | |
| mosoj | 1778 | |
| da ny | 1594 | |
| zjentek | 1293 | |
| elkon | 1141 | |
| hanulka11 | 1028 | |
| quentos | 963 |
| Děti a zdraví |
| Ženy a zdraví |
| Muži a zdraví |
| Nemoci |
| Fitness |
| Životospráva |
| Ostatní zdraví |