hapiky

Dokázaly by kvasary či magnetary při vhodné konstelaci „škrábnout“ černou díru?

Je jasné, že gravitace ve vesmíru panuje. Jsou ale nějaké objekty, které by mohli narušit třeba její horizont událostí?

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud se nepletu, pak podle současných teorií nic dostupného černou díru nerozhodí.
Bacha, podle některých teorií je to co zmiňuješ černá díra pohlcující další materiál:
„Přesný mechanismus fungování kvasaru dosud není plně objasněn. Jedna z vědeckých teorií říká, že jde o aktivní jádra velmi starých galaxií, v jejichž středu se nachází obří černá díra. “

Další odpovědi
Edison

Taky pozor na jednu věc: u magnetaru má podstatně větší vliv magnetické pole, než gravitace. Tyto síly je třeba rozlišovat. A protože je tedy takový rozdíl mezi těmito silami, je také podstatný rozdíl mezi magnetarem a černou dírou, z žehož bude vyplývat jejich vzájemné působení.

aliendrone

No, protože neznáme ani teoreticky jiný mechanismus, JAK JINAK by kvasar mohl fungovat, než usilovně se nacpávající megažrout (černá díra) uvnitř, tak se vlastně pravděpodobně ptáš na kolizi 2 černých děr. No, to se může stát (a téměř jiste se stalo – viz objev gravitačních vln), průběh bude jistě zajímavý („roztančený“ prostoročas tak, že VELMI!) a díky tomu by docházelo ke značným deformacím jejich horizontů událostí, než by se obě „slily“ do jedné větší.

Nicméně změnit horizont událostí lze dvěma způsoby, jednak jeho plochu můžeš zvětšit (tím, že černá díra něco zblajzne), druhak se může zmenšit v důsledku Hawkingova „vypařování“ – a to až do úplného „vypaření“ černé díry. To víš, kvantovka se s ničím nebabrá a na zákazy/omezení makrosvěta zvysoka dlabe.

Musíš především pochopit, že horizont událostí NENÍ fyzický objekt či jev, je to jen hranice/ohraničení. I smítko prachu kolem sebe zakřivuje prostoročas, takže i to v konečném důsledku má vliv (byť nepatrný) na horizont událostí. Nicméně pokud „škrábnutím“ myslíš nějaké „poškození/pro­tržení/mezeru“ v horizontu událostí, tak to způsobit není možné vůbec ničím.

Jinak gravitace ve vemíru NEPANUJE (dnes se to jeví tak, že nejsilnější hráč je temná energie). Otázkou je, zda-li vůbec nějaká gravitace existuje a my si nepleteme pojmy s dojmy – jak (nejen) mne nasadil brouka do hlavy pan Verlinde se svojí termodynamickou hypotézou entropického působení/síly. Zatím ticho po pěšině (kdo by si dovolil „vyšlápnout“ na Einsteina), ale nepochybuji, že o to víc se na tom pracuje, protože pokud by se Verlindovy hypotézy potrvdily, byla by to fakticky pecka a MNOHÉ doposud nesrozumitelné by se objasnilo (např. singularita a jiné bejkárny). :)