Kepler

Dokázali byste se v noci orientovat jen podle hvězd?

Byli byste v neznámém terénu, bez kompasu a byla by bezoblačná obloha. Kterým směrem by byly světové strany?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jo, nejstarší fígl „jak najít Polárku“, který z astronomie znám. :)
Najít Velký vůz na nebi dokáže snad každý (podobně jako zimního Oriona) a pak stačí 5× prodloužit jeho zadní osu (směrem k nadhlavníku pochopitelně). V cílové oblasti je jen 1 jasná hvězda, Polárka a pokud se k ní otočím čelem, stojím směrem na sever, viz Drap.
Tedy já už oblohu tak nějak znám, prostě mrku „nahoru nad sebe“ a Polárku poznám dle typických okolních cirkumpolárních souhvězdí (podle klasického „W“ souhvězdí Cassiopea) a tak, tudíž nepotřebuji k jejímu nalezení Velký vůz vidět.
Faktem je, že mobilní appka (zahrnující kompas, sklonoměr, libelu atd.) je pohodlnější a rovnou umožňuje velmi přesně odečítat azimut objektu, na který čumím (vidím na displeji). :)

Další odpovědi
Emefej

Ano, dokázal a to zcela spolehlivě (alespoň na severní polokouli).

led

Neverte tomu, že sa v noci orientujete len podľa hviezd. To je teória. V skutočnosti sa do orientácie zapájajú aj vaše zmysly, skúsenosti a intuicia. Zjednodušene, ako sa ľudovo hovorí „orientujeme sa podľa nosa a hviezd, ak sú vidieť“. Prečo toto tvrdím? Ak sa chcete orientovaťv neznámom teréne len podľa hviezd, musíte prinajmenšom vedieť aspoň približne, kde práve ste. Inak vám znalosť astronómie nepomôže. Čo z toho, keď viete, kde je sever, ale súčasne neviete, ktorým smerom od cieľa sa nachádzate, za predpokladu, že vašim cieľom nie je práve Severný pól.

zjentek

Tak to bych byl v pasti, klenba je totiž v každý části roku jiná, esisemsi dobře všim. (; Třeba v šest večír jsem měl velkýho voza přímo nad barákem, to bych trefil, jenže v 11 PM už byl daleko někde směrem na SZ, takže pamatovat si, v který hodiny je který souhvězdí či hvězda kde a zároveň znát z paly, v kterým ročním období jsou na naší severní klenbě hvězdy kde… pro mě prakticky nemožné. To bych na to musel myslet… nemít jiné povinnosti. Takto už společnost doblbla hodně mozků, neboj, v tom nejedu sám. (;

seraphico

Ani náhodou 😄

Drap

Myslím, že ano. Najít Polárku neni až tak obtížné, Ta je v podstatě přímo na severu, od ní pak už snadno určit ostatní strany. Stojím-li čelem k polárce napravo je východ, nalevo západ a za zády jih, Pro běžnou orientaci je to plně dostačující.

Dochy

Ano, v našich podmínkách jsem schopen světové strany určit. Samozřejmě předpoklad je, že jsem stále tak nějak v našich podmínkách. Pokud mě Alien odveze na revanš do Austrálie budu v p..Austrálii. Mimochodem, uprostřed hustého lesa je mi bezoblačná obloha na 2 věci 😉 ale pořád jsou tu další možnosti… Někde lze použít ten lišejník, jinde bych šel třeba alespoň z kopce k potoku/řece.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Drap: ČELEM K POLÁRCE??? Cool!!!

aliendrone

Drap>>> Polárka se většinou hledá právě kvůli určení severu, takže napsat, že je „na severu“ a z toho vycházet je trochu „předběh“. ;) :D :D

aliendrone

Inu ženy a jejich „orientační smysl“, na toto téma bylo již TOLIK úvah… ;) :D :D

V praxi obvykle VÍME alespoň přibližně kde jsme, ale co už, dejme tomu, že mě někdo pohladil železnou traverzou po bembeřici (jistě to byl GANGSTER Dochy, vím to, VÍM!! ;) :D) a zlomyslně mě v bezvědomí „někam odvezl“ a vyhodil na mráz. Zločinec! OK, v takovém případě je celkem jedno KDE JSEM, podstatné je se odtamtud DOSTAT. A k tomu potřebuji jít JEDNÍM směrem!

Pokud o poloze vůbec netuším ani „Ň“, tak na severní polokouli se doporučuje jít na JIH, ale to není podmínkou, důležité je držet směr. Pokud vím alespoň přibližně kde jsem (za předpokladu, že alespoň hrubě znám geografii místa, např. že nejvyšší „hustota civilizace“ je na západ), vydám se na západ a o5 je ZÁSADNÍ držet směr. K tomu se celkem Polárka hodí.

Zkrátka pokud budu chodit v kruzích, byť třeba o polomeru 20km), NIKAM se nedostanu, no. Fajné ale je, že jsme lidi přišli na DŮVOD chaotického pohybu na koštěti létající hanbatě oblečené ženské postavičky, jejíž odpověď dokonale objasňuje tento fenomén. ;) :D :D

ANEB

Sedí 3 upírky na střeše (jednou je Její Excelence velvyslankyně PEKLA led) a hádají se, která z nich je nejzdatnější a nejstrašlivější krvosajka.
První toho má dost, sebere se a odletí, za chvíli se vrátí , ještě jí od úst kape krev a povídá: „Vidíte táhle to stádečko mrtvých oveček?“
„No vídíme“
„Tak to jsem celé vysála!“
Druhá se ušklíbne, rychle odletí, za chvíli se vrátí, od úst jí kape krev, i ruce má od krve včetně skvrn na šatech a povídá: „Vidíte támhleto stádo mrtvých krav?“
„No vidíme“
„Tak to jsem celé vysála!“
„PCHE pohrdlivě se ušklíbne Její Excelence a bleskově odletí, za chvíli se vrátí, od hlavy až k patám ÚPLNĚ CELÁ od krve, ta z ní ještě teď doslova stříká a povídá: "Vidíte támhleten komín?“
„No vidíme“
„Tak ten jsem NEVIDĚLA!“

;) :D :D :D ;)

led

Konečne nám tu vážený vesmírny tulák aliendrone vložil alegorický popis svojho príchodu na našu Zem. Chápem, že to nemohol opisovať v prvej osobe, pretože následné „Buhehehe“, (čo mnohí považujú za jemný a tichý úškrn) od čitateľov tejto príhody. Že použil „Zjavenie“ a nie priame priznanie? no čo už…

led

PS.
1 – Krásny návod profesora kozmických vied aliendrona ale neplatí, ak sa chcete orientovať podľa hviezd kdesi od rovníka na Juh. Takže, či chcete, alebo nechcete, musíte vedieť nielen, kde sa aspoň približne nachádzate a ktorým smerom chcete ísť. Tam Polárku nenájdete!

2 – Pán profesor nám tu vysvetľoval orientáciu podľa Polárky, alebo Veľkej medvedice, či iného bájneho tvora, za ideálnych svetelných podmienok a čistej bezmračnej oblohy. To sa mu hovorí, keď má k dispozícii vyspelú techniku. Ale skúste to v noci počas búrky, keď viete, že neďaleko východne je k dispozícii strecha nad hlavou a blesky zakrývajú lesk hviezd. Toto hovorím z vlastnej skúsenosti, keď som vedela, pred búrkou videla svetielko v diaľke, ale to zmizlo, keď začala „kucapaca“ s tečúcim nebeským vodovodom. Tam kdesi bolo, ale kde je teraz, to sa už dalo len „podľa čuchu 🐺 a intuície 🦊“
😇