dudu

Dokázali byste pojmenovat zásadní rozdíly mezi firmami Agrofert a Baťa?

AGROFERT, a.s., je český holdingový konglomerát operující především v odvětvích zemědělství, potravinářství, chemického průmyslu a médií, pod který patří více než 250 dceřiných společností. Většina z nich je v přímém vlastnictví centrály AGROFERT, a.s., menší část portfolia tvoří společnosti, v nichž má mateřská společnost podstatný vliv. K roku 2017 koncern zaměstnával 33 tisíc zaměstnanců, z nich 22 tisíc v ČR.

Baťa, akciová společnost kromě produkce obuvi rozšířila výrobní obory o výrobu pneumatik, technické pryže, umělých vláken, hraček, kovoobráběcích strojů, pletacích strojů, letadel (Zlínská letecká společnost, a. s.) , jízdních kol.[13] Ke koncernu patřila i stavební výroba, pojišťovna Atlas, uhelné doly, 63 zahraničních společností, železniční trať Otrokovice–Vizovice, cestovní kancelář, vlastní doprava, letiště v Otrokovicích s leteckou společností, obchodní domy, prodejny – cca 8 tisíc prodejen v tuzemsku a více než 8 tisíc v zahraničí, bytový fond, vlastní pole a lesy. Koncern zaměstnával více než 67 000 zaměstnanců, z toho více než 25 000 v zahraničí.
Obě společnosti mají řadu společných rysů, přesto se jejich hodnocení J"díky" současné politické scéně diametrálně liší.
Zdroj: Wiki

Nejlepší odpověď
Kepler

Baťa si uvědomoval, že nejdůležitějším kapitálem jeho firem je kvalifikovaný dělník. Existovaly školy práce, stavěl pro ně domky. atd. Agrofert, myslím, nic z toho neposkytuje. Jeho firmy jsou jen generátory zisku.

Další odpovědi
JežíšKristus

Tak už jste to udělal v popisu otázky 🙂

Dále lze říci:

  • Baťa podporoval své zaměstnance i materiálně, vedle toho u Agrofertu dřou z lidí kůži
  • Jsou popsány případy kdy Agrofert ničil pole konkurence, to Baťa nedělal
  • Baťa nekradl dotace a nemusel kvůli tomu dávat společnost do svěřenského fondu

NoFear

Vždyť už jsi to udělal. :P
Každá je jiná, podnikající v jiných oborech, v jiné sféře.
Podobné až zase tak nejsou. Snad jen v tom, že to jsou dost velké firmy působící na mnoha místech a podnikající ve více věcech. Baťa se ovšem nejvíc zaměřuje na jeden produkt. Obě působí v zahraničí, ale Baťa je zcela globální a Agrofert se zaměřuje nejvíc na Česko.
Agrofert je konglomerat, směsice různých podniků. Baťa je dnes myslím stále jedna společnost (rozdělená na několik víceméně samostatných částí) a s pár dceřinýma společnostma. Baťa už není typicky český, hlavní firmy, továrny i sídlo je v zahraničí.

Srovnám s Agrofertem dnešního Baťu, ne historického.

Pepa25

Opakovaná otázka!
Odkazuji proti na svou předchozí odpověď: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-a-v-cem-je-horsi-agrofert-nez-kdysi-imperium-tomase-bati

Emefej

Baťa nebyl premiér!

Mr. Marek

Baťa byl poctivý podnikatel (kapitalista), který měl aspoň elementární morální zásady a nesloužil totalitnímu režimu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

dudu

Je škoda, že některým „sudím“ chybí schopnost vidět fakta objektivně. Vždyť ani tatíček Masaryk nebyl bez chyby. Jak asi firmu Baťa hodnotili ty tisíce drobných řemeslníků, zejména ševců a příštipkářů.

JežíšKristus

Co neobjektivního bylo napsáno? Prostě jste chtěl odpravedlňovat Agrofert, a nevyšlo vám to 😁
Můžete vytahovat Masaryka, Dalajlámu i Luthera Kinga, ale i přesto zůstane faktem, že Agrofert ukradl 165 miliard, které by jinak dostaly menší a střední firmy.
Jak se říká – užitečný idiot

dudu

Ježíši Kriste, odpusť mu prosím jeho hříchy, nebo on neví co mluví, píše ani co činí.

NoFear

..nevěděl jsem, že Ježíš Kristus je tak zaujatý. :D Čekla bych od něj větší lásku, pochopení a objektivitu. :P
Miluj blížního svého. ;)

Že „by to jinak dostaly menší firmy…“ Ale prosímtě :'D
A vůbec, MI-LI-A-RD ? :D A kde jsi vlastně přišel k číslu 165 (ať už korun, milonů nebo miliard..:D)?

NoFear

Že „tatíček“ Masaryk nebyl bez chyby… :D to byla jedna velká chyba, skládající se ze spousty malých chyb. Dnes je na něm jen postaven kult osobnosti. Ale vsadím se, že většina, kteří ho velebí o něm skoro nic neví, nic o něm nečetli a hlavně nic nečetli od něj.. Podobně prvni republika byla idealizovaná a přikrášlená. Žádný zlatý věk to nebyl.