Dokázal by raketoplán plavat na vodě, kdyby přistál v Atlantiku nebo v Tichém oceánu?

Lodě Merkury, Gemini, Appolo, přistávali na vodě.

Nejlepší odpověď
Jikra

Protože má vysokou přistávací rychlost tak by se samozřejmě rozbil o hladinu.
Doplňuji:
Klouzavý sestup probíhá velmi strmě, pod úhlem 17º až 19º k horizontále (tedy asi sedmkrát strměji, než běžné dopravní letadlo). Dvacet sekund před dosednutím ve výši kolem 500 m je úhel klesání snížen na 1,5º a posádka vysouvá podvozek. Závěrečné podrovnání ve výši 25 m sníží vertikální rychlost na méně než 2,7 m/s. Družicový stupeň dosedá asi 65 m za prahem dráhy přistávací rychlostí mezi 340 a 360 km/h (podle hmotnosti nákladu) nejprve koly hlavního podvozku (pod křídlem), pak se vypouští brzdicí padák. Přibližně 20 až 30 s po prvním dotyku se zemí dosednou na dráhu i pneumatiky příďového podvozku a zhruba o minutu později se raketoplán zastavuje

Další odpovědi
dědapetr

Při letu stoupají vyhořelé SRB setrvačností do výšky 63 km, pak se vracejí zpět a na třech padácích o průměru 40 m se snášejí na mořskou hladinu asi 250 km od místa startu. Motory se po dopadu naplní vodou jen ze tří čtvrtin, takže plavou na hladině a mohou být záchrannými loděmi vyloveny. Po přepravě na břeh se čistí, případně opravují a rozebrané odesílají k nové- mu plnění pohonnou látkou.

http://www.ves­mir.info/rake­toplany/americ­ky-raketoplan-technicky-popis.htm

Terryle

Pochybuju, že se s ním dá při přistání tak dobře manévrovat, aby se bez poškození posadil na vodu… přistání na vodu je jeden z nejtěžších pilotních kousků. Jedna z mála výhod pro raketoplán by byla, že nemá podvěšený motory pod křídlama, takže by ho to nezabrzdilo a neroztrhalo.
Nejsem si jistá, jak to má normální letadlo s přistávací rychlostí na vodu oproti přistání na ranvej. Zkoukla jsem přistání Discovery a ta rychlost mi zase tak hrozná nepřišla, zdála se mi srovnatelná s letadlem. Ale pokud musí letadlo na vodu přistávat znatelně pomaleji než na dráhu, tak se obávám, že by raketoplán ztratil vztlak a zřítil by se – má mnohem menší plochu křídel než běžný letadlo a působí mnohem těžší, takže myslím, že by se v malý rychlosti neudržel ve vzduchu.
I kdyby se ho povedlo posadit, tak myslím, že by kvůli malý ploše křídel šel hodně rychle ke dnu (to jde i normální, solidně na vodu posazený letadlo)