huxa

Dokázal by pokročilý uživatel notebooku v něm vyměnit grafickou kartu či procesor?

popř. na co dávat při výměně pozor?

Nejlepší odpověď
jpau

Neznám pojem „pokročilý uživatel notebooku“. Zkusím ti říct, co můžeš udělat doma.

Výměna procesoru – ok, je normálně v patici (u velmi starých ntb – bavme se do roku cca 95 byl neoddělitelnou součástí deksy, alespoň u některých výrobců).

Paměti – ok, často není ani nutné rozebrat samotný počítač, pro paměti je někde i samotstatný vstup vzadu (i když u dnešních ntb už to také není pravda…)

Disk – jasně, normální 2,5''

Grafika – obvykle ne, je onboar (podle mého názoru by se na něco takového pokorčilý uživatel ntb neměl ptát…) takže bez šance.

Samozřejmě některé notebooky mají i sloty pro karty (setkal jsem se s mini pci, co se používá dnes vážně nevím), takže např. wifi, tv apod. by takto šlo řešit. Grafika ne.

Další odpovědi
sevos

To,že je někdo pokročilý uživatel počítače ještě neznamená,že je manuelně zručný.

cochee

Pokročilý uživatel notebooku dokáže vyměnit grafickou kartu, pokud je to opravdu diskrétní karta, což v odhaduji 80% notebooků není, grafický čip je integrován na desce. A v těch dvaceti procentech stejně nesežene kompatibilní grafickou kartu, tu totiž musí podporovat čipset a BIOS toho konkrétního notebooku. Takže tomu dávám tak 0,5%.

Pokročilý uživatel notebooku nedokáže ve 100% moderních notebooků vyměnit procesor, neboť je integrován na základní desce, stejně jako výše naznačeno u grafických karet. Používá se totiž pouzdro BGA, spočívající v tom, že se na čip nalepí kuličky z pájky, čip se přesně osadí a celé se to ohřeje na takovou teplotu, aby kuličky roztály, po ochlazení vznikne matice cínových spojů mezi čipem a deskou. Pokud jde o starší notebook, je možné, že je čip osazen v patici, pak platí přiměřeně informace u grafické karty.

Pokročilý uživatel notebooku ví, že tyto věci jsou v podstatě nevýměnné a že proto se notebook kupuje tak, aby jej za půl roku nemrzelo, že je slabý a nestíhá. Pokročilý uživatel notebooku ví, že pokud nepotřebuje počítač nosit do školy/práce, nebo z jiného podobného důvodu, je výhodnější si pořídit krabicový PC, který je levnější a výkonnější, případně stejně výhodný ale o dvě třetiny levnější než notebook podobných výkonnostních parametrů.

Fienir

U starých procesorů, když si je dal tak, jak jsi neměl, tak si je oddělal, ale myslím, že dnes už je to chráněné, tak moc zkazit nemůžeš. Přesto by ti s tím měl někdo pomoct, pokud jsi někdy neměnil procesor a grafiku (třeba jen dozor).