zjentek

Dokázal by někdo spočítat, jak hluboko v zemi je krtek?

Né, že bych byl přímo líný, ale… Jsem na ty vzorce prostě pomalejší, no… přiznávám bez mučení. Ale k věci, o co mně jde… Takže máme tady krtinu 40 cm vysokou. Předešlý podzim zde však byl krtinec 20 cm vysoký. A mě by zajímalo, jak hluboko bude krtek trávit zimu letošní a jak hluboko v zemi trávil krtek zimu předchozí. Nemusí být přesně – stačí „baj očko“, jak říkáme u nás na Moravě. Děkuji všem, kteří by znali vzorec či měli odhad (jo a předpokládejme, že jde o kutka dospělého). Tedy děkuji.

Odpovědi
cochee

To máš nějakou divnou hypotézu o příčinné souvislosti velikosti krtince a hloubky pobytu krtka v zemi. Ukážu to na jednoduchém příkladu. Před měsícem (bylo relativně teplo) jsem zrušil na zahradě krtinec o výšce cca 15 cm. Před pár dny (už celkem slušná kosa) se na stejném místě objevila hromádka hlíny, co bys nabral do dvou hrstí. Takže podle tvé úvahy se krtek přestěhoval „výše,“ aby mu v té zimě nebylo tak horko?

marci1

To tedy nedokážu. Pokud je krtinec vyšší, pak je i krtek hlouběji pod zemí. Krtci žijí pod zemí cca 30–40 cm. A říká se, že čím je krtinec vyšší, tím studenější bude zima. Takže letos bude asi zima tuhá. 🙂

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.