Avatar uživatele
barnajka

Dokázal by mi někdo srozumitelně vysvětlit, jak funguje mapoměr?

Hledala jsem nějaký vánoční dárek pro kamaráda – rád a hodně cestuje, mělo to být něco praktického, co se mu může na cestách hodit. Narazila jsem na několika webech na tzv. mapoměr – přiznám se, že nikdy dřív jsem o něm neslyšela a ani na internetu jsem nemohla najít víc informací. Nakonec jsem ho teda radši nekoupila, abych si netrhla ostudu, že kamarádovi dávám další „krám do baráku“ (jeho slova :))

Myslíte, že je to užitečná věc? Na jakém principu pracuje? Díky za odpověď

http://www.pre­zit.cz/katego­rie/mapomery/

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Elk, elektrikář před 4761 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Měří vzdálenost na mapě ( i klikatě) a podle zadaného měřítka udává skutečnou vzdálenost.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

Mapoměr je soustava ozubených koleček s převodem do pomala. Malým kolečkem se jede po trase na mapě, pohyb se mechanicky nebo elektricky převádí na ručičku nebo displej a na stupnici nebo displeji se odečítá vzdálenost. Na turistiku to je vynikající věc. Postupně ale ztrácí na důležitosti, protože se vzdálenosti dají odečíst na internetových mapách a chodí se podle GPS.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
elektrikář

Je to něco jako tachometr. Zaznamenává cestu po mapě. Po vsazení mněřítka mapy zjistí přibližnou vzdálenost.

před 4730 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek