Avatar uživatele
anonym

Dokázal by dnes někdo zorganizovat spartakiádu?

Bez počítače, jako tenkrát " na koleně" a hlavně, jestli by se jí někdo zúčastnil (demokraticky asi nikdo). Jedině, že by to bylo za peníze

Barbakane. já jsem nezanevřel. naopak tuhle akci obdivuji. sám jsem nacvičoval na 1985, ale pro velký úspěch jsme se tam nedostali 😁

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? kapka, johana 56, briketka10, JájsemRaibek před 2979 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
MK44

Záleží na tom, co si pod tím představujete. Společná tělovýchovná cvičení se pořádala od 19. století. První Sokolský slet byl v roce 1882. První svazové veřejné cvičení SDTJ se konalo v r. 1903. První slet katolického Orla v r. 1909. V roce 1921 vznikla komunistická FDTJ a uspořádala první cviční na Maninách, které nazvala Spartakiádou. Potud je to v pořádku. Nic proti tělovýchově a společným cvičením, pokud jsou organizána dobrovolně a účast na nich není kontrolována státními orgány a neúčast nenásleduje nějaké kádrové znevýhodnění.

Po roce 1948 jsou tělovýchovné organizace rozpuštěny a sjednoceny a postaveny pod kontrolu KSČ. Společná cvičení dostávájí podobu jednotné celonárodní podpory (pseudo)socia­listického režimu a jsou provozována pod názvem Spartakiáda. Na tomto principu to doufám už nikdo zorganizovat nezvládne. To neznamená, že bychom měli ohrnovat nos nad skladateli, choreografy, organizátory vlastního provedení nebo nad řadovými účastníky. Ti na tom odvedli kus práce, byť ne moc svobodně a ne úplně podle svých uměleckých představ.

Bohužel stalinistický režim takovouto formu tělovýchovy a státně-národní sounáležitosti příliš zdiskreditoval. Obnova společných, synchronizovaných cvičení v menších organizacích bude asi zdlouhavá. A aby nám takovou sportovně-kulturní akci svět záviděl, bude ta zdlouhavost potřeba. Vzhledem k rostoucí špekovatosti národa českého by se totiž svět taky mohl pěkně pobavit …

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Být mladší a byla by Spartakiáda, rád se ji zúčastním. Proboha, proč jste tak zanevřeli na to, co obdivoval i kapitalistic­ký svět!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
briketka10

Kdyby byly peníze a někdo by zorganizoval celou
akci i s ubytováním šla bych hned nacvičovat, jako
v roce 1975 to jsem byla na Strahově a byla moc
pyšná, jako malá holka z vesnice, že tam vůbec jsem
z celou naší třídou malých desetiletých spolužaček jé
to byla nádhera. Zahajovala se trasa metra Hradčanská
a Dejvická my měly odznáčky na všechny cesty zdarma.
Od DP, jako dárky je obdrželi asi všichni.

kapko opravdu držíš slovo a toho si moc vážím.

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kapka

My se v roce 1985 na Strahov dostaly, heč. :) Už jsem to tu psala několikrát, napíšu to znovu, proti Spartakiádě vůbec nic nemám. Nepamatuji si, že by mě do nácviku někdy někdo nutil. Byla to zábava po vyučování, nádherný čas strávený v Praze, poznávání památek, muzeí, výlet na lodi atd., když bylo volno po nacvičování na Strahově. Vsude jsme mely slevy, casto 100%. Čas strávený s kámoškama, plno legrace.
Kdo za tímhle vsim furt hledá neco spatneho, ať jde do háje. :)
Kdyby se v dnešní době něco takového celostátně organizovalo, byla bych rada, kdyby se moje děti zúčastnily. Měly by dobry pocit, že něčeho tak velkého a náročného na organizaci byly součástí a měly by vzpomínky na celý život.
Nechce se mi věřit, že by se nenašli i další rodiče, kteří by souhlasili. Pokud by je ta sranda teda nepřišla třeba na pět tisíc, coz bych se dnes bála.

Přesně Briketko. :) Po půlnoci máš palec. :)

Upravil/a: kapka

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym, johana 56 Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Zorganizovat by to šlo, možná i lépe. Našli by se určitě i tací, kteří by do toho šli, ale rozhodně by to nebyla taková monstr akce jako Strahov. Pamatuju se, že v některých městech a obcích, v plánovaném termínu, se spartakiády konaly i po listopadu 89.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-nekonaji-spartakiady

Ono se snad nebylo čím chlubit ????
Kategorie muži a ženy byly založeny na 100% dobrovolnosti. Dnes by vydřiduši neposkytli volno pro nácvik i když převážná část nácviku byla ve svém volnu. Navíc lidé jsou poznamenáni pravidlem " zadarmo ani kuře nehrabe".

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JájsemRaibek

Spíš by ti každý řekl, jak je zvykem v dnešní době, že nejsou peníze.
Bohužel, na nic nejsou peníze, dřív se stavělo o 106, zastávky, chodníky, ale dnes pokud není dotace, nejsou na nic peníze.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Kdyby na to byly peníze, zorganizovat by se to dalo.

Hromadná tělocvičná vystoupení nejsou vynález komunistů. A ani ten slavný strahovský stadion nepostavili, ukradli ho Sokolům, jo, to se to cvičilo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gecco

Zorganizovat by to takový problém nebyl – ale neznám nikoho, kdo by se účastnil…
😉
________
Já nezanevřel, nikdy jsem takové masové akce nesnášel…
😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek