NoFear

Dokázal by člověk žít v době dinosaurů?

Vím, že je to dlouhá doba v rozmezí několika desítek milionů let, ale nemyslím že na tom až tak záleží.
Dokázal by tam člověk přežít, kdyby se tam z ničeho nic najednou ocitl (např. před 80-ti miliony let). A nemyslím tím, jestli by ho nesežrali dinosauři, ale spíš jestli by tam měl ideální ovzduší, vodu a potraviny. Přece před tolika lety muselo být i složení ovzduší trochu odlišné, ne? A sice dinosauři tam normálně žili a dýchali, ale oni byli přece jen dost odlišní živočichové (a jiní větší tam nebyli).

Nejlepší odpověď
aliendrone

Myslím, že v pohodě. Kyslíku bylo stejně, tlak i teplota taktéž s bezvýznamnými odchylkami (člověk dokáže žít v Arktidě, v Himalájích i v Kalahari). I ty přerostlé ještěrky a ostatní havěť včetně mnoha rostlin by se daly žrát. O cca hodinu kratší den by též neměl dělat velké problémy. Otázkou je spíš jak by se člověk přizpůsobil tehdenjším nemocem. Možná víš, jak dopadlo spousta původních Ämíků, když dorazili Evropané. (to platilo vzájemně – viz třeba syfilis) ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

V období křídy by se tam člověku dýchalo špatně, pokud vůbec. Savci mají výrazně vyšší spotřebu kyslíku než ještěři a nárůst obsahu kyslíku v atmosféře se dává do souvislosti právě s rozvojem savců. Údajně je pro člověka trvale dýchatelná atmosféra s obsahem kyslíku min. 16%.
Na počátku jury bylo v atmosféře pouze kolem 10 % kyslíku, tedy zhruba polovina dnešního množství. V tomto období se také začali objevovat první nejprimitivnější savci. V průběhu jury došlo k prudkému nárůstu množství kyslíku, který na konci tohoto období dosáhl přibližně 15 %. Kyslíku přibývalo po celou křídu a počátkem třetihor, a až před nějakými 40 miliony let dosáhl dnešní úrovně.
Jinak klima v období křídy bylo velmi teplé, polární čepičky neexistovaly.
https://vesmir­.cz/cz/casopis/ar­chiv-casopisu/2006/cislo-2/narust-kysliku-atmosfere-rozvoj-savcu.html

led

Pokiaľ by sa vyvíjal v rovnakej dobe, dokázal by žiť rovnako ako jeho súčasníci. Chýbal by mu len mobil a internet.
Dodatok: … a ešte táto stránka: www.odpovedi.cz

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

Kepler>>> S tím obsahem kyslíku je to značně diskutabilní. (jehož minimum mělo být před cca 205 miliony let) https://www.o­sel.cz/1545-kyslik-a-vznik-velkych-savcu.html

Kd\ř člověk dokáže žít ve 4km nadmořské výsky, nevidím důvod proč by nemohl žít v řekněme s 12% kyslíku. Jde tam především o parciální tlak, ale nejsem přes biochemii, tož na rovinu říkám, že nwm. Ovšem námitka k těm pouhým 10% kyslíku mi přijde významná.

Kepler

Jo, je to diskutabilní. Jak jsi psal, kdo ví, co za breberky tehdy řádily. To by bylo jako by ses přestěhoval na jinou planetu. Ale ten hic! V mém odkazu je zmínka o PRŮMĚRNÉ teplotě 35 st., tzn. že chvílemi mohlo být i přes 50 st.! Ale člověk si zvykne na leccos. Třeba indiáni v Andách mají menší a početnější červené krvinky. A určitě i menší pindíky, aby jim tak snadno neumrzly.

aliendrone

Kepler>>> HA! A když jim tedy začnou mrznout, tak se přirozeně ještě více zmenší. Ergo fráze „vymáčknout beďara“ nabývá zcela nový význam. ;) :D :D

Dochy

Co se breberek týče: Je dost možné že tamní breberky by nevěděli co s člověkem dělat. Většina breberek je dost závislá na konkrétním hostiteli…

aliendrone

Dochy>>> Souhlasím, jenže stejně tak dobře bychom pro některé mohli být „nově nalezené rajské pastviny“. A víš jak, Murphyho zákony zafungují zrovna když to nejméně čekáš/se to nejméně hodí. ;) :D :D