annas

Dojde se s poctivostí nejdál, či i nejvýš? Co když si někdo nastaví laťku hodně vysoko, aby pohodlně pod ní prošel?

Poctivost pochopitelně vyžaduje odvahu, avšak pokud bychom chtěli rozlišovat mezi druhy odvahy a chápat některé z nich například za pouhý nerozum nebo zoufalství, musíme připustit, že nepoctivý skutek může být současně i odvážný.“
Robert GRANT

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/ot%C­3%A1zka-realita-pravda-fakt-2950967/

Nejlepší odpověď
Drap

Alespoň se to říká. Poslední dobou však nabývám dojmu, že i bez poctivosti, díky známostem, někteří dojdou hodně daleko. nejdál nemusí být nejvýš. Každý má jiné cíle a chce jinam dojít. Pomyslnou laťku si každý může nastavit jak vysoko chce. Pokud ovšem ctí i tu poctivost, tak při cestě mu dojde, že ta pomyslná laťka je ve skutečnosti zdí a nebo vysokou strmou horou a ta podlézt nejde.
Odvahu by jsme mohli samozřejmě rozdělovat podle různých kritérií a hledisek.
Ano, některá odvaha je krajně nerozumná./Viz otázka sličné blondýny z Uherského Hradiště, která proběhla médii poslední dobou. Tato dívenka živí se a na cesty si vydělávající prostitucí, otěhotněla s Pakistancem a převážela do Evropy drogy, sama už po několikáté změně přiznala, že věděla že se jedná o prášek/ Musela mít spoustu odvahy, ale i nerozumu/možná by bylo vhodnější, nazvat to blbostí/ I ze zoufalství se může zrodit jistý druh odvahy a i nepoctivý skutek může být odvážný.

Jaký je u mužů rozdíl v odvaze?
ODVÁŽNÝ:
Ráno ve tři přijdeš domů ožralý.
Tvoje žena stojí u dveří s koštětem a ty se jí zeptáš:
„Zametáš, nebo ještě někam letíš?“

ODVÁŽNĚJŠÍ:
Ráno ve tři přijdeš domů ožralý. Smrdíš dámským parfémem a na košili máš rtěnku.
Plácneš manželku po zadku a řekneš: „Tak a teď jsi na řadě ty!“

NEJODVÁŽNĚJŠÍ:
Ráno ve tři přijdeš domů ožralý. Manželka leží v posteli a nespí.
Vezmeš si židli a sedneš si k ní. Na její otázku: „Co to má znamenat?“ odpovíš:
„Chci sedět v první řadě, až ten cirkus začne!“

Další odpovědi
Anikitos

Líbil se mi tento citát, (teď nevím jestli to budu správně formulovat):
”Pro úspěch jsou nejdůležitější poctivost a upřímnost, jakmile se jich zbavíte, budete úspěšní.” – teď to zní tak nějak divně, jak to po sobě čtu, ale znělo tonějak podobně… :DD

Ale sám se tím neřídím.

A jistěže nepoctivé skutky vyžadují silnou dávku kuráže, ať už se jedná o nějakou drobnou zlomyslnost, či zločin – musíte na to mít odvahu (např. kvůli ztrachu z ”Co na to řeknou ostatní?,” strachu z dopadení – při zločinu atd…)

Jiří Bohumil

S poctivostí nejdál, bez ní nejvýš. 🙂
A „laťka“ je o odvaze, sebedůvěře a ctižádosti.

led

Ano, pri poctivosti dosiahnúť svoj cieľ, tú latku kdesi vo výškach… môže naozaj zájsť ďaleko. Aj keď na druhej strane mnoho ľudí sa snaží tú latku podliezť, alebo obísť, aby dosiahli cieľ s vynaložením čo najmenšej námahy… keby neboli tí"poctiví zúfalci" snažiaci sa nás aj proti našej vôli tlačiť stále dopredu… boli by sme sa vrátili do čias „Prvého chodca, ktorý opustil strom“ Ale táto poctivosť si vyžaduje naozaj odvahu a vnútornu silu človeka „popasovať sa s osudom“.

Uvediem príklad zo súčasnosti:
Len taká „maličkosť“ zúčastniť sa volieb a prejaviť svoj, zdôrazňujem svoj, nie ten prevzatý od iných, názor a vložiť svoj hlas svojmu kandidátovi. Pozrite len na štatistiku, koľko právoplatných voličov sa zúčastnilo a volilo. Je to naozaj vysoko postavená laťka, že ju mnohí radšej podliezli, alebo obišli, či už z pohodlnosti alebo nezáujmu o veci verejné a nezúčastnili sa? Ale ziskať „odmenu“ (vo forme svojho voleného predstaviteľa) chcú všetci…

johana 56

Střední výška laťky umožní dosažení cíle bez potřeby ji podlézat. Nastavit směrem nahoru se dá vždycky. O způsobu jak se výš dostat, rozhoduje šplhající.
Čím výš je laťka, tím tvrdší může být pád. Odvážný risk může ale nemusí být ziskem…
Při nečestném jednání je nutné brát v úvahu také trest v případě odhalení.
Myslím si, že snaha a rozhodnutí žít a živit se poctivě, podle svých představ dojít kam vlastní síly stačí a nepoctivci dovolí, se bez odvahy neobejde…

led

Je teba naozaj k poctivosti odvahu?

led

Je treba naozaj k poctivosti odvahu?

annas

Ad led,

reagovala jsem, ale jak vidím, neodeslala jsem.

Volila jsem kousek textu, slova autora svědčí o tom, že zřejmě i k poctivosti, odhodlání něčeho dosáhnout je třeba určitým způsobem odvaha.

I když poctivost by měla být samozřejmostí. .

johana 56

Také beru poctivost jako samozřejmost.
Ustrašený a v koutě se krčící poctivec daleko nedojde…
Každý hlasitě vyjádřený nesouhlas je vlastně odvážným kouskem…

annas

V současnosti jsou mnohé hodnoty převrácené.

Takže se dá někdy říct, že s poctivostí zajdeš. Jak jste uvedla výš, k tomu, aby člověk jednal poctivě, je ve velkém společnství určitě odvaha, jinak ho ostatní vyštípou. Ale zůstane mu dobrý pocit, to, že jednal čestně.

Stále ještě věřím, že se bumerang vrátí … Vše souvisí s něčím …

johana 56

Ano, s poctivostí můžu i zajít.
Oplácení nečestnosti stejným způsobem je kruh, který se zvětšuje…
Držet se toho, že „Zlo je možné porazit jen dobrem“, může znamenat boj, na který je jeden lidský život příliš krátký…

Mc Merkurion

… nevim, zdejší slečny došli s poctivostí většinou tak na kraj lesa … což nejni moc daleko …

annas

Třeba si nenastavily laťku moc vysoko. .-))

Anikitos

annas – příjde mi, že si dnes už nikdo nestaví laťku moc vysoko. Všichni mi připadají takoví bez cílů, nectižádostiví – jen samá škola nebo práce + nějaká zábava (což pro většinu představuje nějaká párty v klubě)… :/

annas

samozřejmě. Úslovi vznikla kdysi dávno, takže je občas vložím, ale doba se změnila, takže mnoho jich už neplatí.

annas

Zase jsem klikla…

..neplatí doslova. Lidé uvažují jinak, takže někteří si laťku nastaví vysoko, záleží na tom, kam a zda dojdou … jinjí to neřeší. Roli hraje charakter. Když dva dělají totéž, není to totéž …

Význam slov vidí každý jinak. Záleží na tom, kde se pohybujete.

Příkladů se najde dost, stačí se jen rozhlédnout kolem ..

led

Anikitos, „příjde mi, že si dnes už nikdo nestaví laťku moc vysoko.“
Nemôžem s vami súhlasiť, váš pocit je len vonkajší pohľad. Ak by sa ľudia správali tak, ako tvrdíte, človek by sa vrátil do doby predkamennej