jjj123456789

Dojde k výbuchu, pokud v místnosti plné plynu rožnete žárovku?

Nejlepší odpověď
setapouch

Ne, naprosto bezne doma rozsvecuju zarovky a zadny vybuch jeste nenastal. A vakuum doma nemam.

Další odpovědi
Funna

pokud bude místnost PLNÁ jen plynu, tak určitě ne…samotný plyn nikdy nebouchne…potřebuje k tomu kyslík…

a i pokud bude v ideální koncentraci i tak nemusí dojít k výbuchu, protože jen rozsvícení není důvodem k zážehu výbuchu…někde v el. okruhu musí dojít k přeskočení jiskry…a to se obvykle stane na kontaktech ve vypínači…a ten ani nemusí být v oné „zamořené“ místnosti…

Conchus

Asi jste myslel zemní plyn, který používáte na topení či vaření. Ano, k výbuchu může dojít, pokud koncentrace dosáhne jisté kritické hodnoty. Ale tak vysokou koncentraci byste měl „ucítit“ při vstupu do místnosti.

Dochy

Předpokládám, že myslíte výbušnou koncentraci plynu (např. zemního) ve vzduchu. Může a nemusí. Na žárovce by nemělo dojít k jiskření a nejsem si jist, zda běžná povrchová teplota žárovky by byla dostatečná k zapálení směsi. Pravděpodobně ne. Pokud v dané místnosti bude i klasický vypínač, kterým se ta žárovka rozsvítí, pak na jeho kontaktech zaručeně dojde k jiskření a to skoro jistě problém bude.

isteron

Keď naplníte byt zemným plynom, veľmi nebezpečné je keď vám niekto zazvoní na bytovom zvončeku, elektrickom, ktorý dobre iskrí.
Pozrite si film Srdečný pozdrav ze zemekoule.

Emefej

Za jistých podmínek ano, záleží na plynu. Pokud bude např. temná místnost plná směsi vodíku s chlorem, pak při rozsvícení dojde k explozi. Slučovací reakce těchto dvou plynů je silně exotermní a je katalyzována právě světlem.