Drap

Dodržujete u vás v kraji nebo třeba i v rodině některé předvelikonoční tradice a zvyky? A které?

Myslím tím ty zvyky a tradice, které jsou spjaty s masopustem.

Nejlepší odpověď
annas

Masopust je období od Tří králů až do začátku postní doby, hlavní oslava se koná zpavidla poslední tři dny, jímž toto období končí. Na Moravě se označuje jako fašank, fašinek nebo ostatky.- tak se nazývalo toto období na Hané. Jde o jakési karnevalové veselí.

Karneval je synonymem masopustu (z italského carnevale, vlastně „maso pryč“).

Není to církevní svátek, takže jeho termín se určuje podle Velikonoc. Odehrává se před Popeleční středou, která zahajuje předvelikonoční postní období, proto je třeba se dobře najíst a veselit se.

A protože Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, může být masopustní neděle v rozmezí od 1. února až do 7. března.

Já už si moc nepamatuji. Vím, že začíná postní doba, tedy předvelikonoční období.

Zítra, tj. 1. března, je tzv. Popeleční středa – také černá, smetná, škaredá. Je to přísný půst. V kostele se uděluje křížkem na čelo tzv. popelec – „Pomni, člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš“- odpuštění a pomíjivost života.

Používá se popel z kočiček, které se posvětily loni na tzv. Květnou neděli.

Ještě se nemá na Popeleční středu prát prádlo, bude ho mít po celý rok špinavé.

Pamatuji si, že máma smažila koblihy již na tzv. ostatky nebo pekla boží milosti. Pro mě vzhledem k dietě – už jsou už dlouho tabu. Jinak na velikonoční svátky jsme mívali jehněčí nebo kůzlečí maso. Barvila se vajíčka, pekl mazanec a nádivka – ale to až v posledním týdnu před Velikonocemi.

Něco o řehtání.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-chodi-rehtat

Ještě připomenutí tradic, které se zřejmě někde dodružují.
https://www.ceske-tradice.cz/tra­dice/jaro/pos­tni-doba/popelecni-streda

https://www.ceske-tradice.cz/tra­dice/zima/maso­pust/_zobraz=ma­sopust---zvyky-a-tradice/_zobraz=ma­sopust---zvyky-a-tradice

"V období raného křesťanství existovala praxe veřejného pokání po spáchání těžkého hříchu. Kajícník byl na začátku postní doby biskupem vyzván, aby zahájil uložené pokání. Oblékl se do kajícího roucha a hlavu si posypal popelem. Obřadně byl vykázán z kostela a před vchodem až do Velikonoc žádal křesťany o modlitbu. Instituce veřejného pokání se ještě před koncem prvního tisíciletí postupně vytrácela, avšak výmluvné gesto kajícího sypání popela na hlavu se začalo uplatňovat u všech účastníků bohoslužeb.

Papež Urban II. doporučil tento obyčej na Beneventské synodě 1091 pro celou církev. Mužům se popel sypal na hlavu, ženy kvůli povinnému závoji byly popelem znamenány na čele ve tvaru křížku. Zvláštní modlitba pro žehnání popela se objevila až v 11. století. Předpis, podle kterého má být použit popel ze svěcených ratolestí Květné neděle předchozího roku, pochází až z 12. století.
atd."

http://morbud­.sdb.cz/clanky/mse-sv/postni-doba/
--

Další odpovědi
johana 56

Některé domácí zvyky před Velikonocemi ještě v rodině dodržujeme.
Řehtači i koledníci chodí městečkem každý rok.
Asi před pěti lety obnovila radnice tradici příchodu masopustu. Zrovna včera bylo náměstí plné masek, hudebníků a nechyběly ani stánky s koláčky, božími milostmi a teplým čajem.
Zájem o tuto kulturní akci je velký, láká nejen pamětníky ale i mladší generace. Pomyslnou třešničkou na dortu je ‚pochovávání basy‘, kterým bývá připomenutí tradic ukončeno.

jirka F

Chystám se tento rok držet půst po dobu 42 dní samozřejmě budu jíst ale lehčí jídla a vynechám maso.

Jinak ve vesnici chodí průvod masopustní ale tento rok mě pěkně naštvali.A probíhá potom zakopávání basy a zabijačkové hody v hospodě jinak nic dalšího.

briketka10

Když jsme byly malé holky malovaly jsme rády vajíčka,
punčochy s cibulí a v tom se ta vejce barvila. Pod tím
byl třeba lístek jahody, nebo jiné rostlinky z obou stran,
aby hezky vynikl.

Barvily jsme Balakrylem držel nejlépe a dělaly na vejcích
různé obrázky. Moc jsme si s nimi pohrály, ale stálo to za
to. Naše vajíčka byla nejhezčí z celé vesnice každý to tvrdil.
Děti, které je přinesly domů se chlubily odkud je mají.
Později už děti o vajíčka ztratili zájem a chodili si pro peníze
a sladkosti, ale pár malých dětí si ještě koledovala vajíčka.

V Brně máme příbuzné a jezdíme tam na velikonoce. Je to
tam perfektní. U nich se ty zvyky dodržují, tak jak mají.
Pečená kachýnka. Barvení vajec voskem. Procházkou na
hřbitov a zapálení svíček. Nádhera 😁

Kepler

Nikdy jsem se s žádnými nesetkal, vlastně je ani neznám. A že jsem těch bydlišť už vystřídal…

cochee

Ano. V naší rodině máme takovou hezkou předvelikonoční tradici, a sice, že se na celé Velikonoce vyp*dnem.

Mc Merkurion

… předvelikonoční tradice? … jo, na popeleční středu starej pořádně vymetu komín a v pondělí jí vyklepu kožich (když je to povolený, a nic mi za to nehrozí) … a jinak celej masopust mám maso v puse >>> zvyky jsou mi ukradený …