Muffz

Dodržujete jako zaměstnanci mlčenlivost práce?

Nedávno jsme řešili problém u nás ve firmě, kdy se zaměstnanec rozpovídal mezi známými o jednom projektu (prakticky řekl, na čem zrovna pracuje a jak to řeší), nějak se to dostalo k vedení (svět je malý) a dnes je bez práce za porušení mlčenlivosti. Obecně to chápu, jelikož pracoval na projektu, který momentálně na trhu neexistuje a je to díra, takže jakákoliv inspirace pro konkurenci by znamenala mnohamilionové ztráty.

Tak se chci zeptat, jak jste na tom vy, jestli poskytujete jakékoliv informace ohledně toho, co v práci děláte a jakým způsobem? A jestli ano, jestli se nebojíte (v lepším případě jen) vyhazovu nebo až několikamilio­nových pokut?

Odpovědi
Mc Merkurion

… pracuju v oboru, kde ztráta zaměstnání z důvodu ukecanosti absolutně nehrozí, nikdo by tu totiž nezbyl …

ivzez

Dodržování mlčenlivosti se vztahuje nejen na to, co konkrétně člověk dělá,
ale i na všechny informace a skutečnosti, které se v zaměstnání dozví.
Někdy je mlčenlivost dodržovat ještě nějakou dobu po skončení zaměstnání.

Poznámka:
Nelze dodržovat, co neexistuje („mlčenlivost práce“).

led

Sú informácie, ktoré sa mimo „rodinu“ nevynášajú a čo sa dozvie človek v práci, ostáva v práci… (aha, vyhýbam sa pojmu „mlčanlivost práce“)
Sú informácie, ktoré by sa rada konkurencia, alebo neprajníci dozvedeli, prečo by sme im to mlčaním nesťažili?
A čo ďalej? Mlčím… konkurencia, nepriateľ, pedant a závistník striehne na chybu…

mosoj

Loajalita k zaměstnavateli se tak nějak předpokládá.
Nicméně důvodem k výpovědi to může být pouze v tom případě že to je vymezeno v pracovní smlouvě, nebo v řádné doložce k pracovní smlouvě a zaměstnancem podepsáno. Nejde jenom o mlčenlivost ale i o případném podnikání v tom samém oboru. Osobně jsem něco podobného měl podepsat pod obrovskou pokutou a zákazu práce v podobné oboru na mnoho let. Nic jsem nepodepsal.
Nic se nestalo,protože takovýto zaměstnavatel zkrachoval.

klumprt

Jako policista jsem povinen mlčet téměř o všem, co v práci dělám. Žena mi občas vyčítá, že si s ní nepovídám o tom, co bylo v práci. Takže například řekněme, že tam máme třeba případ, kdy jistý muž pracující s mládeží, je prověřován pro podezření, že posílal jedné své nezletilé svěřenkyni svoje velmi intimní fotografie. Je to v rámci malého města, kde se sice všechno rozkecá, ale já nechci být původcem žádné drbárny. Nechci a nemůžu to živit žádnými vynešenými informacemi. Na druhé straně jde o záležitost natolik pikantní, že by mi žena vyčítala ještě víc, kdybych se jí o tom nezmínil a k ní by se to doneslo odjinud. Takže jsem se zmínil s tím, ať nikde nerozšiřuje nic, co by se nedověděla od někoho jiného. V této souvislosti mě ještě víc děsí její matka, která je vášnivá sběratelka informací o cizích lidech a jakmile se domákne, že bych o něčem mohl něco vědět, podorobuje mě takovému výslechu, za který bych se kolikrát nemusel stydět ani já sám. 🙂
Vidím to tak, že pokud by se někde něco od nás provalilo, tak bude lepší, pokud budu mít naprostou jistotu, že to není ode mě. To znamená pokud možno neříkat nic nikomu, ani vlastní manželce. Ale někdy to holt nejde, no. 🙂

aliendrone

Hele, myslím že na takto upřímně položenou otázku ti každý upřímně odpoví: "Tyto informace jsou tajné a jejich vyzrazení SE TRESTÁ NEJVYŠŠÍ VÝMĚROU TRESTU!!! ;) :D :D

iceT

Hele, pokud bych měla takové zaměstnání, které by vyžadovalo mlčenlivost, tak bych to dodržovala. Protože, jak píšeš, svět je malej a nikdy nevíš, kdo koho zná.

Dochy

Podrobnosti o projektech nesděluju. Ale z titulu svého zaměstnání mám v daném oboru přehled. Pokud na to přijde, tak ty obecné věci (které jsou dohledatelné ve veřejných zdrojích ale obvykle je nikdo nevyhledává) vysvětluju, i když bych správně neměl.