dudu

Docela kacířská otázka?

Vážení přátelé. Již několikrát jsem si pohrával s myšlenkou, jak by tyto stránky vypadaly, pokud by zde každý z nás uplatňoval a čerpal přednostně ze svých znalostí a zkušeností? Dnes v podstatě dialog probíhá tak, že valnou část otázek publikujeme po vyhledání významných výročí, událostí atd., a odpovědi čerpáme, resp. se jimi „chlubíme“ díky Googlu a podobným informačním zdrojům. V podstatě se zde bavíme jen jakousi virtuální hrou, která se stále více vzdaluje od reality vypovídající o našich nabytých znalostech a reálných zkušenostech. Přitom při troše dobré vůle je si na většinu obecných otázek, díky existujícím technologiím, řešení určitě schopen vyhledat každý sám. Co myslíte, je smysluplné v této „hře na chytré a hloupé“ pokračovat i nadále nebo malinko změnit scénář?
Doplňuji:
Nechtěl jsem provokovat, jen dát impuls ke společnému zamyšlení., vždyť všichni máme snadné řešení – zůstat, či odejít. Mám pocit, že Ludvík Aškenázy v jedné své básni přibližně říká: „narodil jsem se na právné planetě, mám správnou barvu kůže, smím dýchat, tak děkuji“.

Nejlepší odpověď
Terryle

Ach vy / ty provokatére – to zase bude veselo :o)
Napadá mě několik málo poznámek.

  • K dnešní době chtě nechtě není potřeba mít vědomosti v hlavě, ale umět je najít. Takže tu hodně z nás prezentuje vlastně ne vědomosti, ale schopnosti – což je taky umění (které jak vidno hrozná spousta lidí neovládá, jinak by se neptali).
  • hra na fair play (v hlavě) tu nikdy fungovat nebude, někteří ji nikdy nepřijmou a některé by to tak nebavilo. Je pravda, že by to ani nešlo a někteří lidé by se možné pak odpovdí na svoje otázky ani nedočkali. Navíc by mohlo docházet k matení nebo znepřesňování informací – to, co si pamatujeme, mnohdy třeba není úplně přesně nebo správně. Já většinou postupuju taky tak – odpovídám obvykle na otázky, o kterých něco vím, ale pokud si nejsem 100% jistá, radši si k tomu něco dogooglím – abych si to ověřila a nikoho neblbla.

Takže já bych hru nechala tak, jak je – stejně, jako jsou kladeči hloupých „jedengoogleklik“ otázek, tak jsou a měli by být ti, kteří tenhle „jedengoogleklik“ udělají. To bys pak asi musel nějak i přefiltrovat uživatele a vůbec nějak filtrovat i kladené otázky… a změnil by se tím smysl celýho serveru.
Doplňuji:
Doufám, že to nebylo pochopeno špatně – toho „provokatéra“ jsem absolutně nemyslela vážně, to bylo míněno v legraci :o) Otázka to je moc zajímavá a moc zajímavé jsou i odpovědi a názory.

Další odpovědi
kropitko

Vaše myšlenka je zajímavá,,,ale,,,

  1. nejsem si jistá, že autor těchto stránek chtěl, aby se tu nějaký dialog vedl.

2)pokud by tu každý měl odpovídat, jen na to co zná a čemu rozumí, tak by to dopadlo asi takhle
a)by se odpovídalo jen na otázky názorové,,co budete vařit, je u vás zima, chcete někoho pozdravit apod…
b)uživatelé by nadále vyhledávali odpovědi na netu a dělali jak jsou chytří,,,samozřejmě by se nedávali odkazy,,,
3)původní scénář byl o.k., jen dost uživatelů si zavedlo svá vlastní pravidla, pravidla toho serveru si vykládají po svém, no prostě dělají si co chtějí.

annas

Je pravda, že já jsem otázky k výročím začala vkládat na přání některých jedinců. Jenže otázky formuluji, nikdy přímo neopisuji jako jiní. Navíc vloží do otázky ještě odkaz na správnou odpověď. Nebo je doslova přebírají z různých televizních soutěží.

Jindy se inspiruji, někdo něco čtu, najdu, slyším. Proto se podělím o informace s těmi, kteří mají zájem se něco nového dovědět.

Jenže v poslední době se objevuje hodně chybných odpovědí i na jednoduché otázky. Je nás málo, kteří píši do diskuze, že odpovědi nejsou správné.

Neodporuje pravidlům doplnit odkaz, když odpověď okopíruji. Často se stalo, že když někdo odkaz neuvedl, byl napadený.

Je hodně těch, kteří ani neumí správně odpověď vyhledat.

Jenže na všechny odpovědi nestačí zkušenost. Někdy jsou i nutná pravidla.

led

Kacírska otázka? Nie smutná pravda.
Tiež si najprv zaujímavú otázku vygooglujem vo vlastnej pamäti a ak mi to stojí zato prípadne pozriem aj inde. Nie každý máme v hlave hneď odpoveď.
Pamätám si dodnes poučku nášho učiteľa:
„Nevedieť nie je hanba, keď si odpoveď viete nájsť“.
Mám chvalabohu prácu, ktorá vyžaduje široké znalosti, takže ma to núti stále sa vedomostne udržiavať. Aj pomocou Googlu.
Ale nie som tiež zástancom prázdneho tlachania a kotkodávania na stránkach tohto typu.
Naozaj treba trocha upraviť pravidlá, aj keď myslím, že na prázdne reči už tu je vyhradený chlievik: Ankety a zábava. Tlachači a prázdnorečníci, prosím, presťahujte sa tam!

Elk

Já bych to nechal, jak to je. Moc odkazů neposílám a jestli je nějaký v odpovědi, tak mi jednak nevadí a pokud je zajímavý, tak ho použiju. Za bodama se nehoním, tak se snažím psát otázky, na které bych opravdu odpověď popřípadě názor chtěl znát / i když mi taky možná nějaká ujela…/

mojitek

padaji tady otazky na ktere odpoved najdete jen diky pomocí googlovani,ale na vetsinu otazek lze odpovedet primo,cili z hlavy,ale pritom se tak nedeje.Cili davam Vam za pravdu.Kdyz jsem pokladal nejake vedomostni otazky,tak jsem radeji primo uvedl „prosím negooglovat“ 😉

vagra

Nemyslím si,že by ta otázka byla kacířská,je docela zajímavá a legitimní.
Úplně s vámi souhlasím,že jde o takovou virtuální hru.
Tím,že se tady lidé baví,hledají,čtou a přemýšlejí nad správností odpovědí, se jakoby mimochodem,vzdě­lávají a to je tady baví.Já si troufám tvrdit,že takových je tady převážná většina a smysl této hry je očividný-zábava a dovídání se zajímavých informací.Informace musí být v tom případě srozumitelná a hlavně pravdivá.A v tom je problém.Jak rozlišit kdo odpovídá z hlavy a kdo se jen tak tváří?
Musíte přiznat,že je tady spousta uživatelů,kteří odpovídají,jakoby to bylo z jejich hlavy,myslím ty bez uvedení zdroje,– ve skutečnosti je zkopírovaná.Sa­mozřejmě že nemám na mysli odpovědi názorové,ale ty,které musí mít určitou úroveň odbornosti.
Stačí u některých odpovědí bez udání zdroje ,část odpovědi zatrhnout a udat do vyhledávače a zjistíte,že už ji dávno předtím někdo jiný zformuloval. Některé jsou dokonce zkopírované i s chybami,které jsou i na originále…
Takže jsme zase na začátku-kopírovat s udáním,nebo bez udání zdroje? Jsem pro druhou možnost,protože ta dává,aspoň částečně,odpovědi důvěryhodnost.
Já ke svým odpovědím uvádím zdroj,protože je opravdu jednodušší převzít srozumitelně formulovanou informaci a nevymýšlet něco,co už je vymyšleno.Není každému dáno,vyjádřit své myšlenky tak,aby byly srozumitelné pro všechny.
Tak,jak to píše v diskuzi Kropitko.
Já,např.vyhledané odborné odpovědi krátím,popřípadě odpověď doplním svým komentářem.
V tom případě,ale vždycky na tuto skutečnost upozorním.
Nakonec-jsem tady deset měsíců a takový způsob odpovědí tady už tenkrát byl zavedený,proto by mě zajímalo,jak byste si takovou změnu scénáře představoval.
Pokud to bereme jako hru,ve které by měly platit určitá pravidla,pak si myslím,že je to v pořádku.
Konečně ani páni administrátoři proti tomu nic nenamítají.
Ptáte se,jak by tyto stránky vypadaly,kdyby…?
Ani se neptejte!:-)

anonym

Tuto otazku povazuji za spravnou.Kdyz nevim,tak neodpovidam,kliknu jen za zajimavou at se neco dovim.Odpovidam co si pamatuji a nechavam si prostor pro oziveni pameti.Scenar zmenit,neni spatny napad-ale jestli to uspeje.To se ma zacit,ale mne zrovna nic nenapada jak?Uvidim nazory druhych a snad kdo vi?

anonym

Proč kacířská – berte to tak,pokud chcete,že tady je to jako v životě.
Není zas až tak těžké rozpoznat podle stylu,reakcí,cho­vání,vyjadřová­ní se – kam asi tak ten který(á) patří.
Škatulkovat lidi – nic obtížného,dělá to každý,stále,i pod­vědomě.
Závěr – nemá smysl,třeba i oprávněně,chtít po lidech,aby se chovali férově a racionálně.
To je skutečnost.

Zdroj: http://www.muj­vztah.cz/clan­ky-vztahy/osobni-rust/tri-typy-lidi-zneprijemnuji-zivot.html

mosoj

Ztotožňuji se s Terrylle ale nejvíce s Led.
Nějaké vědomosti zde člověk získá to je bez diskuze, ale server se změnil na zábavní .
Jestli to tak mělo být nevím, ale já to tak cítím a také proto zde jsem. Jenom se bavím trochu jiným typem otázek než ta druhá ( dejme tomu noční, nejsem první kdo to takto nazval, jenom reprodukuji ) polovina.

Osobně mám největší radost když dokáži odpověďět z patra. Ale takové matematické nebo fyzikální vzorečky si musím oživit, ty si nepamatuji. Zde ale zřejmě rozdílně od ostatních, hledám v knihách které mi leží v knihovně. Nebudete tomu možná věřit ale někdy je to rychlejší a dovoluji si tvrdit, že logika výkladu byla dříve na daleko vyšší úrovni než je dnes. Zřejmě to souvisí s počítači, které způsobují že se počítačové generace neumí vyjadřovat.

A co snižuje úroveň nejvíce. Pokládání otázek a odpovědi na ně za účelem získání bodů. Nedá se nic dělat ale dvě strany tady takto soutěží.

venkovan

S tím nemám problémy. Co vím prásknu, co nevím nepovím aby to druzí taky nevěděli.

anonym

já mám takový problém že ještě tak dokonale česky neumím,a třeba odpověd na danou otázku znám,proto když vím kde odpověd najdu dám raději odkaz,protže než bych jí přeložila a napsala spostu chyb(pravopis­ných)tak to udělám sice pohodlnějším způsobem a mín pracným

Jahoda

Dudu, toto mne též napadlo. Souhlasím s Vámi. Měli by jsme více čerpat ze svých mozků, než z internetových stránek.

Lisbeth

Jenže na všechno žádný člověk neumí odpovědět. Tím, že odpovídám a hledám odpověď na netu, se učím novým informacím. A tak to má být.
Jsou zde človíčkové, kteří mají problém si odpověď najít a proto se ptají (jsem o tom přesvědčená, jinak by se přece neptali, ne?)
Co mi vadí je bodování špatných odpovědí. To bodování mi také nějak nesedí, stále přemýšlím jestli to není špatná motivace pro odpovědi.

poa.li

Spíše mne zajímá, k čemu se kdo jak sám osobně staví a jaké jsou náhledy lidí na jednotlivá témata. Gůglované otázky a odpovědi většinou přehlížím, pokud se nejedná o něco, co mne skutečně zajímá. Jde mi o člověka… ten mne zajímá…

bohunka1

Víte, já nevím jak to tu fungovalo dřív než jsem přišla, ale byla jsem ráda, že jsem našla něco,kde se můžu zeptat na to co mě zajímá, a je mi celkem jedno, jestli odpověď je z hlavy nebo ji někde najdete. Já oceňuji to, že si s tím dá někdo tu práci a odepíše, ikdyž to vyhledá. Nikdo neví všechno a získávat vědomosti se dají i takovýmto způsobem. Zda to bude na jiné úrovni, tak mi dejte vedět.

stana73

Přesně tak,kdybych chtěla odpověď z Googlu,tak si ji najdu sama-ptám se jenom na otázky,abych věděla názor jiných a odpovídám zase jen svým názorem,nebo vědomostmi.Je to o kontaktu s lidmi

kropitko

mojitku, ale to že dám odkaz, tak to přeci nemusí být proto že odpověď neznám, ale je to pro upřesnění, případně je to pro toho, kdo by o mé odpovědi pochyboval a chtěl se o tom přesvědčit, případně by potřeboval ještě nějaké doplňující info, které v odkaze může najít.

mojitek

takhle jsem to nemyslel s tim odkazem.Spis mi slo o to,ze velice casto nekdo primo do odpovedi napise nazor bez sveho vlastniho vyjadreni,nazo­ru,proste je hned videt,ze jsou to jen zkopirované věty z nejake encyklopedie,odkazu atd..a to mi vadi

annas

Mojitku, když jsem na odpovědích začínala, odpovídala jsem převážně na jazykové otázky Retka. Odpověď jsem znala z hlavy, ale několikrát se objevily i chybné odpovědi, navíc ohodnocené (já dostala červený palec), proto jsem začala vkládat odkazy kvůli ověření.

I nedávno jsem čerpala ze svých vědomostí a dostala jsem odpověď – nepředváděj se a táhni. Asi před týdnem se na mou otázku objevila urážlivá odpověď, proto jsem požádala admin. o jejich smazání. Proto se snažím, i když odpověď znám, vložit zdroj – někdy i kvůli formulaci.
Ale dost mě vadí, když se objevují chybné, navíc obodované odpovědi. Dotyčný se ani neomluví. Každý je omylný, ale měl by také umět chybu přiznat.

kropitko

já tomu rozumím, jen třeba u mně je to tak, jak jsem psala,,no je pravda, že když to už najdu, tak se mi nechce to složitě formulovat vlastními slovy a rovnou použiji slova z toho odkazu, je to pohodlnější, rychlejší. Když bych to smolila vlastními slovy, což jsem párkrát udělala, tak když jsem to pak po sobě četla, tak jsem pochybovala o tom, jestli z toho bude dotyčný chytrý 😁.

Další věc je ta, že když ze začátku člověk odpovídal z hlavy, tak pak na to třeba někdo jiný měl jiný názor, docházelo k hádkám, předhazovaly se odkazy na důkaz pravdy. Tak myslím, že tím, že se odkaz vloží, se vyvarujeme tomu, že by někdo o naší odpovědi pochyboval. Prostě je to super,,může si to každý ověřit.

mojitek

priznam se,ze ja kdyz nevim z hlavy odpoved,tak nehledam a ani neodpovidam-proto mam tak malo bodu-ale nemrzi me to.Co vim to vim.Jinak s teme odkazama(jako důkaz)je to trosicku osemetna vec.Tech odkazu na jednu otazku je vic,a muzou se dost lisit i v samotnem zakladu.Tady se mi parkrat stalo,ze dal nekdo otazku z jednoho z oboru ktery mam v malicku a nekdo odpovedel pomoci odkazu.Ten odkaz sesmolil nejaky neumetel ktery o tom vedel asi jako ja o pocitacich-cili vlastne vubec nic,ale presto dotycnemu bylo prideleno xxx palcu hore

kropitko

No i tak,,,