iceT

Poradíte ohledně odchodu do důchodu?

Mamka mě pověřila zjištěním,o kolik by se jí přibližně zkrátila výše důchodu, pokud by si o odchod zažádala již letos namísto v roce 2018.Mamka je ročník 1968,narozena v březnu, vychovala 3 děti.
Vím,že nemám sdostatek informací a že se informace snad stále mění, díky za odpovědi.

V ročníku překlep mám, za to se omlouvám,ročník 1958,a rok 2018 nám vyšel někdy před dvěma třemi lety,když se o to máma zajimala.Přišla jí nějaká pošta, ale nemám ten dopis u sebe,zítra budu vědět víc,díky.

Nejlepší odpověď
johana 56

Při odchodu do předčasného důchodu je krácena proentní část,což je vyšší položka důchodu.Přesně je možné vypočítat pouze z příjmů.

Pár informací o krácení v procentech

http://www.na­seduchody.cz/pred­casny-starobni-duchod.html

Další odpovědi
ivzez

Předčasný důchod se krátí za každých (i jen započatých)
90 kalendářních dnů, o které člověk odejde do důchodu dříve.
Krácení je trvalé. Důchod by se přepočetl jen v případě,
že by důchodce našel práci a přerušil pobírání důchodu.

Podmínkou je splnit v roce podání žádosti účast na důchodovém pojištění
v délce, jež odpovídá roku, v němž žadatel dosáhne důchodového věku.
(V letošním roce je podminkou 31 let důchodového pojištění, ale maminka
bude muset mít k datu, od něhož o předčasný důchod požádá, 34 let.)

A na závěr to, co Vás a maminku asi zajímá nejvíce:
Důchod se skládá ze základní a procentní části.
Základní část je pro všechny stejná a v r. 2015 činí 2.400 Kč měsíčně.

Procentní část se bude krátit o 13 × 90 dnů:
0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů
1,2 % výpočtového základu za období od 361. dne do 720. kalendářního dne
1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne
[Celkem: 4 × 0,9 + 4 × 1,2 + 5 × 1,5 = 15,9 %]

Zná-li maminka své příjmy, může si důchod orientačně vypočítat:
http://www.mpsv­.cz/cs/2435
Věková i důchodá kalkulačka jsou ve formátu XLS (sešit EXCEL),
na stránce je i návod, ale podle mne ani není potřeba…

gecco

Dáváš hrozně málo informací (celková doba sociálního pojištění, z toho tzv. náhradní doba…)…
😉
Ale – nemáš tam překlep?? – buďto v ročníku narození a nebo v roce, kdy mamka získá nárok na důchod???
Ad překlep – no vidíš – a já se natěšil, že už to mám taky ´za pár´…
😉

anonym

Zkus se kuknout sem,věk jsem pochopil,že tvá mamka je ročník 1958.
http://www.vy­pocet.cz/index­.php

anonym

Jen se divím,že ti otázku nikdo nesmazal,jelikož není položena větou tázací.
Mě to osobně nevadí,ale jiní tu držkujou.

iceT

  • ;)

To třeba ještě přijde, to smazání, na druhou stranu otázku mám už v otázce a uznej,že v tom jak to mám napsané by se otazník vyjímal jak pěst v oku -:)))