kima

Kde se můžu dozvědět, kdy a kolik dal posledně prezident milostí, komu a za co?

Dobrý večer, kde se můžu dozvědět, kdy a kolik dal posledně prezident milostí, komu a za co? Děkuji

Odpovědi
marci1

Nynější prezident Miloš Zeman milosti neuděluje (žádnou neudělil). Považuje to za monarchistický přežitek.
Zeman dal krátce po nástupu do úřadu najevo, že udělování milostí hlavou státu považuje za monarchistický přežitek a bude je udělovat jen ve zvlášť závažných případech, kdy budou odsouzenci těžce nemocní a bude jim zbývat pár měsíců života.
Exprezident Václav Havel udělil v roli českého prezidenta celkem 862 milostí, Klaus 412.