dennis15

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, skládá se buňka z molekul ⇒ atomů?

Ve fyzice jsme se učili, že všechno se skládá z molekul resp. atomů (kromě vakuua). A v biologii jsme se naproti tomu učili, že BUŇKA je NEJMENŠÍ stavební jednotkou živých soustav. Jsem z toho poněkud zmatený, to víte děti :). Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Danča84

Všechny živé organismy jsou tvořeny 4 základními prvky – COHN, neboli uhlík, kyslík, vodík, dusík (pěkně se to pamatuje podle profesora Cohna z Básníků). Z těchto základních a několika stopových prvků jsou tvořeny aminokyseliny (základ bílkovin), mastné kyseliny (základ tuků), a jednoduché sacharidy (základ složitých cukrů, škrobů, rostlinné vlákniny). Z nich jsou pak tvořeny buňky. Ale ani buňka není jen jednotvárná „cihla“. Má různé buněčné obaly a membrány, vevnitř jádro, jadérko, ribozomy, lysozomy, mitochondrie, vakuoly,… to vše obklopuje cytoplazma a prostor mezi jednotlivými buňkami vyplňuje mezibuněčná hmota.
To jen ve skratce.
Ale abych odpověděla na Tvojí otázku – buňky jsou tvořeny z molekul tuků, sacharidů a bílkovin, molekuly z atomů jednotlivých prvků a ty atomy ještě z protonů, neutronů a elektronů. Takže vlastně všechno na světě, ať už živé či neživé, pevné, kapalné i plynné je tvořeno z těchto 3 dále již nedělitekných „cihliček“ protonů, neutronů a elektronů.
Snad jsem Ti to ještě víc nepomotala:-)
Akorát nevím, proč to dáváš do fyziky. Víc logické mi to přijde do biologie, nebo ještě do chemie…

Další odpovědi
led

Molekula sa skladá z atomov.
buňka je síce „NEJMENŠÍ stavební jednotkou živých soustav“ ale tvoria ju molekuly rúznych prvkov.
Keď vedci objavili molekuly a atomy tiež boli z toho „zmatení“. A dnes už ten atom ešte aj rozbíjajú…