Dobrý den,zajímalo by mě po kolika odpracovaných dnech mám nárok na nemocenskou a následně mateřskou děkuji,Lenka

jsem po mateřské dovolené a jsem na uřadu práce,dostala bych i nějaké peníze kdybych otěhotněla ted když jsem na uřadu práce,nebo jak dlouho mám oddělat abych měla nárok na nějaké peníze

Odpovědi
standa

V podstatě ve ´hře´ jsou ve vašem případě tři druhy dávek:

  1. peněžitá pomoc v mateřství (PPM)
  2. nemocenské dávky, např. při rizikovém těhotenství (ND)
  3. rodičovský příspěvek (RP)

ad 3)
na RP budete mít nárok VŽDY, a to buď ode dne porodu do 4 let věku dítěte… a nebo pokud byste měla nárok na PPM, tak po skončení poskytování této PPM buď do 3 let nebo 4 let věku (teoreticky je i možná i varianta do 2 let věku dítěte – ale na tuto variantu nebudete mít asi dostatečný příjem)

  • snížená výměra 3 800 Kč (do 4 let věku dítěte) ,
  • základní výměra 7 600 Kč (do 3 let věku dítěte)
  • zvýšená výměra 11 400 Kč,(do 2 let věku dítěte)

ad 1) a 2)
zjednodušeně (bez detailů) lze říci, že abyste měla nárok na tyto dávky, tak byste musela v době nástupu na mateřskou (6–8 týdnu před porodem) nebo ke dni nástupu na rizikové těhotenství BÝT V PRACOVNÍM POMĚRU…stačí jen pár dní 🙂