Tom1973

Jak musí být zabezpečený pes na soukromém pozemku?

Šel jsem po chodníku se svým psem který byl řádně připoutaný na vodítku.Z jedné branky, těsně u chodníku, se najednou vyřítil se štěkotem pes a došlo k tomu že můj pes ho kousnul do packy přes branku. Branka rozhodně nebyla dotatečně zabezpečená aby pes který je za ní, nemohl vystrčit ven hlavu, packu atd. Zajímalo by mě, zda je poviností majitele psa, který je volně chován na soukromém pozemku, aby k tomuto

memohlo dojít. Jestli je tento majitel povinen mít zabezpečený pozemek tak, aby pes nemohl nijak zasahovat za tento plot. Zranění které můj pes, tomu za brankou udělal si vyžádalo veterinární ošetřeni a cena zákroku činí 2700Kč. Majiteli psa jsem nabídl, že se budu na léčbě psa podílet padesáti procenty, ale on trvá na plné částce. Má majitel tohoto psa nárok na plné uhrazení výhrad na léčení? Velice Vám děkuji za odpověď…S pozdravem Tomáš Kadečka

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Dobrý den… zajímalo by mě jak musí byt zabezpečený pes na soukromém pozemku.

Nejlepší odpověď
cukrar

Nevím jak se situace vyvíjela, jak přesně došlo ke škodě.
Ale cituji Vás „můj pes ho kousnul do packy přes branku“
Takže Váš pes kousnul psa na jeho pozemku zkrz branku?.
Vina je na Vás.

Další odpovědi
led

Poškodený pes na súkromnom pozemku. Váš pes neoprávnene vnikol na súkromný pozemok s vašim vedomím a spôsobil následné škody psovi a jeho majiteľovi finančnú škodu.
Vy ako psovod a majiteľ psa plne zodpovedáte za všetky škody, ktoré váš pes spôsobí.
Výnimka je u služobných psoch, alebo psoch brániacich trestnému činu.

PS. pre citlivých právnikov: moja odpoveď nie je citovaná v zmysle zákona, ale ako voľný výklad vyhlášky (alebo zákona?) o držaní psov (neviem presný názov)

Mc Merkurion

… otázkou je, jak ty jsi měl zabezpečenýho psa venku, že mohl jiného kousnout za plotem … co kdyby tam nebyl plot, co kdyby to nebyl pes ale dítě >>> hledej chybu u sebe …

autacek

Vina je jednoznačně na Vaší straně, i kdybyste se potkali všichni na chodníku a Váš pes způsobil jinému (lhostejno jestli člověku nebo psovi) zranění, je to Vaše odpovědnost zvládnout psa tak, aby k tomu nedošlo. Diskutovat lze o tom, jestli to bylo či nebylo ve vaší moci to ovlivnit, v tomto případě si jednoznačně myslím že bylo. Kdyby to byla ukouslá děcka ručička prostrčená skrze plot, tak byste to viděl stejně?

zjentek

Aha, tak páníčkovi nevonělo, žes mu nabíd 50% nákladů za rafnutí do hnáty jeho psa? Tak tu situaci podstup činným orgánům a schválně, ať ti někdo prokáže, že ten jeho čokl nedal tomu tvýmu packou skrz plot přes tlamu jako první!

Za druhý, jestli ti I V TÝHLE NASTALÝ SITUACI opravdu poteče do bot, což SNAD ANI NENÍ MOŽNÉ, položte se na otázku vlastnictví psa: Kousl jeho psa skutečně tvůj pes? Ha? Já jsem totiž shodou okolností nedávno na úřadě zjistil, že registrace p=sa na tvý jméno a adresu z něj rozhodně nedělá TVÝHO psa! Zajímavé, že? Tady mně na to nikdo nebyl schopnej odpovědět:

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-konkretniho-nejlepe-hmatatelneho-prokazuje-vlastnictvi-psa#discussion

Takže, kdyby všechno selhalo, máš další alternativu, jak se bránit. A pokud se nedohodnete, tak ho upozorni, že mu hrozí „navrátil“ na ty prachy, cos mu dal! ;)

independent

To se stává, můj pes kousnul pošťačku a stálo mně to 20 000Kč včetně pokuty, náhrady mzdy, náhrady zdravotní pojiš
´tovně

zjentek

Až ZÁKON JASNĚ stanoví, čí je pes, pak teprve tady můžeš tvrdit, že nějakýho psa kousl TVŮJ pes! ;)

Tom1973

Můj pes ho kousnul přes zavřenou branku, jestli to bylo tak, že ke kousnutí došlo venku nebo uvnitř, to opravdu nevím, ale spíš mi jde o to, jestli by náhodou ta branka neměla být zabezpečena tak, aby k tomu vůbec nemohlo dojít…

zjentek

To neřeš, polovina lidí tady nepochopila, že tvůj pes nikam do soukromýho nelezl. Ty řešíš, jestli ten druhej čokl měl packu před plotem či za? Ježiši… leda by tě udolali na tom, že ten tvůj neměl náhubek! To je sice průser, ale to bys taky ukecal, možností je nepřeberně.

Mc Merkurion

… fajn, takže nebejt tam branka, tah ho rozsápe >>> vina je stoprocentně jen tvoje, tvůj pes útočil …

ivzez

Vy jste měl zajistit, aby Váš pes tomu druhému nic neudělal.

Tom1973

To je těžký… podívejte já se své odpovědi nezříkam… jen mi poříjde, že jenom má chyba to nebyla. Kdyby totiž byla ta branka zabezpečená tak, aby pes za ní nemohl nijak zasáhnout ven, nic by se nestalo! Já mám psa také na svém pozemku a plot i branku jsen si k tomuto uspůsobil! Co kdyby ten jejich pes, třeba přes tu branku kousnul dítě? Také by to byla chyba toho dítěte? Já si prostě nemohu pomoc… podle mě, by měl byt pozemek, na kterém se volně pohybuje pes, zabezpečen tak aby se tohle, nebo něco podobného stát nemohlo!

cukrar

To je těžký… podívejte já se své odpovědi nezříkam… jen mi poříjde, že jenom má chyba to nebyla…

Tome, zde je ten problém, Vy se zodpovědnosti nezříkáte, ale nechte nést následky. Nebo se domníváte, že by branka měla být taková, aby Váš pes neprostrčil čenich nejakou dírkou v brance?

Mc Merkurion

… cizí pes byl za brankou, tak jako tvůj, ale tvůj útočil >>> to budou všici zavírat psa na pozemku,když jdeš na procházku, protože si ho neumíš pohlídat?

led

vy ste povinný zabrániť aby váš pes vnikol na cudzí pozemok bez vášho súhlasu, bez ohľadu na to, či pozemok je oplotený, alebo nie.

Tom1973

Přátelé… tady si asi nerozumíme! Můj pes na žádný cizí pozemek nevnikl! Stalo se to na chodníku, a můj pes kousl při chůzi po chodniku psa, ktery byl za plotem na soukromém pozemku přes branku která umožňuje psovi vystrčit ven za plot hlavu, packu…atd. A odehrálo se to tak, že pri chůzi po chodníku s mým připoutaným psem, se najednou velmi rychle vyřítil pes za brankou skočil na ní se štěkotem a vrčením, a jednoznačně s částí těla zasahoval z branky ven na chodník! Odehrálo se to opravdu velmi velmi rychle a já nestačil zareagovat na mého psa který se zakousl tomu psovi který byl za brankou do packy! Znova opakuji… odehrálo se to na chodníku a ten poškozený pes jednoznačně zasahoval částí těla do onoho chodníku! Já se opravdu neříkám své odpovědnosti, ale myslim že chyba je spíš na druhé straně a jsem přesvědčen, že má nabídka je víc než férová…

zjentek

Ještě bych zkusil náhradu bolestnýho po městu, pokud neměli zabezpečenej chodnik. Neé, dělám si srandu, ale když tys to tak pěkně rozvedl…

led

zmena výpovedi? veď predtým ste netvrdil vo svojej výpovedi (tj v otázke) že: „…přes branku která umožňuje psovi vystrčit ven za plot hlavu, packu… …se najednou velmi rychle vyřítil pes za brankou skočil na ní se štěkotem a vrčením, a jednoznačně s částí těla zasahoval z branky ven na chodník!“
V prípade pravdy tejto zmeny, by sa dala pochopiť reakcia vášho psa.

Tom1973

Není to žádná změna, jen upřesnění a navic je to pravda pravdoucí… Možná, že se mi to napoprvé nepodařilo dobře vysvětlit, má chyba! Já se opravdu nezříkám odpovednosti, naopak se k ní hlásím. Nejsem žádný konfliktní tip, spíš kliďas… se žádnými slušnými lidmi nemám a nikdy jsem neměl problémy. Mám opravdu velkou snahu tuto věc vyřešit v klidu, bez emocí… a hlavně spravedlivě! Já neodmítám to, že jsem si měl psa lépe ohlídat… vůbec ne! Ale druhá strana vidí vinu jen ve mě! Přitom je evidentní, protože jinak by se to vlastně ani nestalo, že jejich pozemek který končí a začíná na chodníku, tedy z jedné strany chodníku je silnice a z druhé strany jejich plot, není dostatečně zabezpečená proti tomu, aby jejich pes nemohl prostrčit hlavu či packu z jejich pozemku směrem na chodník… A to je přeci také chyba!!! Takže minimálně je to remíza a podle toho by se mělo dále postupovat! Je to můj názor… třeba se pletu a pravdu nemám… zákon který toto upravuje neznám, ale zkrátka přijde mi to takhle logické…

led

Ten, kto drží psa na vodítku zodpovedá za toho psa.
Logické je to, že ten kto nezabráni psovi,ktorého má na vodítku, v napadnutí iného psa, alebo človeka, zodpovedá za následné škody.

cukrar

Položte si otázku, kdo komu ublížil a neřešte, kde se to stalo. Psi se k sobě přiblížili a ten Váš ublížil tomu druhému.
Pokud ale trváte na odpovědi. „Vinen je pes za plotem“, tak ať je po Vašem, „Může si za to ten pes sám, že strčil nohu Vašemu psu do huby“.

led

takže ak „šialený šofér“ zrazí chodca na chodníku, zodpovedný je chodec, že v danom momente na tom chodníku „šialenému šoférovi“ prekážal v jazde… Ahá, už som to pochopila