Dobrý den,vlastním byt v třípatrovém paneláku a po změně vlastnictví budu platit daň z nemovitosti.Jak na to?

Byly jsme Sdružením vlastníků domu a daně sme platily společně a nyní jsme Sdružení vlastníků bytů.Jelikož jsem nikdy daň z nemovitosti nepřiznával,pot­řebuji alespoň stručně co se do ní započítává(me­try,zastavěný pozemek,atd),když vlastním byt v přízemí.Děkuji Bělka Miloš.

Odpovědi
myšpulín

Základem daně je výměra podlahové plochy bytu v m2 vynásobená koeficientem 1,20.

Zdroj: http://www.me­sec.cz/dane/dan-z-nemovitosti/pru­vodce/

standa

Moc nerozumím v jakém právním postavení jste byl v onom zmiňovaném ´Sdružení vlastníků domů´ a KDO byl plátcem daně z nemovitostí a jaké nemovitosti byly předmětem daně…, ale nemusím rozumět všemu, že?

Každopádně jako vlastník bytové jednotky jste povinen podat daňové přiznání, a to nejpozději do 31.1. následujícího roku po roce, ve kterém jste se stal vlastníkem bytu. S vyplněním daňového přiznání vám ochotně poradí na FÚ.

Poté vám bude vyměřena daň, kterou budete muset uhradit nejpozději do 31.5.

Předmětem daně jsou byty včetně podílu na společných částech stavby, které jsou evidovány v katastru nemovitostí
(§ 7/1.d zákona o dani z nemovitostí)

Základ daně je výměra podlahové plochy bytu v m2
(§ 10/2 zákona)

Základní sazba daně činí u bytů 2 Kč/ 1 m2 upravené podlahové plochy.
(§ 11/1.f zákona)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/dan_z_ne­movitosti/cas­t2.aspx

atriplex

Nejjednodušší co vám doporučím je:

Zajděte si na finanční úřad pod který patříte, tam si zajděte v úřední hodiny a zeptejte se. Úředník na finančním úřadě vám nejen přesně vysvětlí co a jak, ale také s vámi přímo vyplní i daňové přiznání. Netřeba složitě studovat zákony. Odpověď budete mít přesnou a zdarma-