slevin

dobry den.tento mesic budu obnovovat zivnost.list(os­vc),ale zaroven jeste letos pujdu na operaci zad.

zajima me,kolik musim zaplatit mesicnich zaloh(zdravot­ni,socialni),a­by mi vznikl nejaky narok na nemocenske.po­pripade,v jake vysi zalohy platit.zakony se neustale meni,obnovuji­.poradi nekdo?diky

Nejlepší odpověď
anonym

Zákony se sice mění, ale až tolik ne, aby si člověk mohl říci: teď budu platit, abych dostal nemocenskou.
Jako podnikatel jsi ze zákona povinen odvádět daně a zálohy na OSZ a ZP. Této povinnosti jsi zbaven pouze v měsících, kdy jsi celý měsíc (od 1. do posledního dne) na nemocenské.
Zálohy platíš ve výši, jak ti byly vyměřeny při podání posledního ročního zúčtování záloh.
Mohu-li ti poradit, tak se snaž nastoupit na operaci koncem měsíce, nebo nejpozději 1. Už za první celý měsíc, kdy budeš hospitalizován, jsi od placení záloh osvobozen.
A ještě drobný detail. Dnes už je živnostenský list nahrazen živnostenským oprávněním. Změna je bezplatná a můžeš si uvést libovolný počet nevázaných činností, které bys měl zájem vykonávat třeba v budoucnu.

Další odpovědi
autacek

Je třeba si to dobře spočítat, jestli to co zaplatíš navíc na nemocenském se ti kdy vrátí a zda-li ti na ni vznikne vůbec nárok.

Z nemocenského pojištění OSVČ dostaneme nemocenskou od 22. dne pracovní neschopnosti, pokud jsme měli nemocenské pojištění aspoň tři měsíce bezprostředně před pracovní neschopností.

Samotná výše je pak závislá na celkové výši odvodů.
Doplňuji:
Pro výpočet můžeš použít kalkulačku zde:
http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/nemocen­ska-osvc#nemocenskaOSVC
zjednodušeně, pokud budeš platit minimum, dostaneš od 22. dne nemoci nemocenskou 89 Kč na den.

mosoj

Čert aby se vyznal v tom jak to máš. Tak si to spočti sám. Viz zde.
http://spocti­duchod.mesec.cz/clan­ky/zdravotni-a-socialni-pojisteni-2013-o-kolik-si-pristi-rok-priplatite/

Jinak minimální odvod na sociální je 1890 Kč jako OSVČ.

Hlada

Ze sociálního a zdravotního pojištění, které je OSVČ povinná platit, nevyplývá nárok na nemocenské. Nemocenské pojištění je dobrovolné a platí se navíc.