Ver 1166

Jak prosím rozumět níže uvedené lékařské zprávě?

Dobrý den, RTG P hlezna nohy: susp.s.tp. abrupci hrany os cuboideum, fragmentace os peroneum vs s.tp. fr.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Po rentgenu nohy doporučuji amputaci.

Další odpovědi
Anikitos

Pokud je to psáno vlastnoručně od doktora, jste si jistý/á, že máte všechna slova správně přečtená?

Já bych se zkusil zeptat spíš na online lékařských poradnách – ti by to spíš měli vědět. ;)
https://www.u­lekare.cz/?id_en­quiry=5&enqui­ry_vote=2&page=353

https://www.on­lineambulance­.cz/online-poradna-neprihlaseny

https://www.u­lekare.cz/porad­na

cochee

Rentgen pravého hlezna (= kotníku): podezření na s.tp. (to podle mě lékař napsal chybně a mělo by být st. p. = stav po) odlomení hrany kosti krychlové (to je jedna ze zánártních kostí, vygůgli si obrázek), fragmentace (to snad víš, co je) os peroneum. Os peroneum (nejsem si jistý, má-li české pojmenování) je drobná kůstka uložená ve šlaše dlouhého svalu lýtkového, v jeho ohybu kolem vnějšího okraji zmíněné kosti kubické, nespojená pevně s jinou kostí; většina dospělých lidí ji postrádá. Ten konec, vs s.tp. fr., stav po fraktuře, význam „vs“ jsem nerozluštil (nezdá se mi, že by to bylo slovo „versus“).

Edison

A nebylo lepší se hned zeptat dochtora?

orestez

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Ho­me
Fragmentace OS zní jako rozdrobená kost, pokud mísím angličtinu s latinou. Zahojené rozdělení kosti toho času, fraktura. Kulhání?

Anikitos

Edison:
Co, když zrovna není v kontaktu s žádným doktorem a na téhle stránce je nějaký doktor nebo někdo kdo tomu rozumí a odpoví mu?
:PPP

Edison

Měl jsem na mysli to, proč se nezeptal hned…

ivzez

Edisone,
u nás rentgenové pracoviště předá výsledek vyšetření pacientovi, který s ním pak musí ke svému ošetřujícímu lékaři.

Jestli si tazatel vyzvedl zprávu teď a k lékaři se dostane až zítra nebo po víkendu, zkouší, jestli tu nenajde někoho, kdo by zprávě rozuměl (chce se připravit na návštěvu lékaře).

Edison

Rentgenolog udělá, podle mě, snímek. Vyhodnocení si pak udělá sám ortoped.

ivzez

U nás (v jedné části Prahy) si rentgenolog snímek ponechá. Ošetřujícímu lékaři pošle zprávu, kterou tazatel cituje ve své otázce. Zprávu nepředává rentgenolog, ale třeba vrátný, který by odpovědět neuměl, nebo sestra, která odpovědět nesmí.

Není-li návštěva ošetřujícího lékaře možná hned (třeba kvůli dlouhým objednacím termínům), jsem také „nervózní“ a pokouším se něco zjistit dříve.

Edison

Evidentně máme každý jinou zkušenost. No co… to se stává… 🙂

Anikitos

Jo, ale nemůžeš vědět, co za lékařskou zprávu má, jak obsáhlou a zrovna ji třeba nečetl nebo ho nenapdlo se v tu chvíli zeptat; třeba ji ani nedostal osobně; třeba to není jeho zpráva; prostě nemůžeš vědět..... :P :PP