Dobrý den, prosím jaké i/y napsat: Vzpomínka na Tomáše a Boženu Filípkovi/y? Děkuji.

Nejlepší odpověď
quentos

Tvrdé! Měkké i se u těchto příd. jm. píše pouze v PRVNÍM pádě rodu mužského životného. Toto však je pád čtvrtý, napíšeme tudíž tvrdé Y

Další odpovědi
hanny 2

Vzpomínka na Tomáše a Boženu Filípkovy.
/jako na TY manžele Filípkovy,ale – byli to TI manželé Filípkovi – 1.pád/

Drap

měké

WeeBear

Podle druhého podmětu (Boženy-vz. ženy) se dá napsat tvrdé Y.

Ale z druhé strany když máš dva-muže a ženu, píše se automaticky měkké I (muž a žena pracovali-například), takže i Filípkovi.

Obojí by mělo být pravopisně správně.