fifo

Proč se název filmu píše Hanebný parchanti a ne Hanební parchanti?

Dobrý den, víc mi tam zní měkké dlouhé í. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Alesh

Hanebný pancharti, v anglickém originále Inglourious Basterds, správně by mělo být Inglorious Bastard. Tudíž se jedná v českém překladu o vytvoření analogického jevu, jako udělali autoři v angličtině.

Zdroj: https://www.csfd­.cz/film/117077-hanebny-pancharti/prehled/

Další odpovědi
annas

Český název filmu se může lišit od originálu. Název filmu vychází z toho, jak byl přeložený a pochopený. Nespisovnost vychází z obsahu filmu. Měl víc upoutat pozornost. Stejně jako originální název filmu, v němž je chyba – viz 2.

Navíc jste název filmu uvedl chybně.

1.. Film se jmenuje Hanebný pancharti, nikoliv parchanti.

Hanebný je výraz nespisovný – panchart je bastard (původní výraz a význam z němčiny), zatímco parchant je zkomolené, používá víc ve významu male dítě, což se do názvu nehodí.

2. Anglický název filmu je Inglourious Basterds.

"Viditelně dobře naladěný režisér nicméně odmítl vysvětlit, proč v názvu svého filmu Hanební pancharti (Inglourious Basterds) zkomolil slovo „bastards“. „Nevím, asi umělecký záměr. Kdybych ho nechal s ‚a‘ tak, jak se to správně píše, byla by to nuda. Takhle se mi na ten nápis na plakátech skvěle kouká. Zvlášť tady z hotelu, když je pěkně nasvícený,“ podotkl

Zdroj: https://kultu­ra.zpravy.idnes­.cz/recenze-hanebny-pancharti-095-/filmvideo.as­px?c=A090821_181332_fil­mvideo_jaz

Kepler

Máš pravdu, Hanební parchanti je spisovně, ale ten film moc spisovný není. No a taky to tak nazval zřejmě nějaký cajzl. Ti spisovní taky zrovna moc nejsou. Ale nic proti tomu, takhle je to asi výstižnější.