Dobrý den.Poradí mi nikdo jak mám narýsovat kolmice (r,s) k přímce (p).Prooooooosím 😁

Nejlepší odpověď
M.

Co na tom chceš radit?

Další odpovědi
Ella

to vážně???!

narýsuješ přímku p… přiložíš rysku trojúhelníku na přímku a narýsuješ dvě další přímky, které popíšeš r a s a které budou přímku p protínat v úhlu 90°, k tomu právě ta ryska… primitivnější úkol si nedokážu představit…

quentos

no, vono s tou ryskou je to takové nepřesné a ne vždy máš po ruce trojúhelník s ryskou. Lepší postup: určím bod, v němž chci mít kolmici; vezmu si do kružítka libovolnou vzdálenost menší, než je polovina části přímky, kterou mám narýsovanou. Zabodnu do daného bodu a tuto vzdálenost opíšu na obě strany od něj dokud části kružnic na obou stranách neprotnou přímku. Dále kružítko zabodnu postupně do obou bodů, v němž části kružnic proťaly přímku, a opíšu část kružnice – opět je důležité neměnit vzdálenost, kterou v kružítku mám. Obě části kružnice, které mají svůj střed v obou protětích přímky, se někde nad/pod přímkou protnou – tento bod pak spojím se středem dané části přímky.
Vypadá to sice hrozně složitě, ale ono je jenom složité to obléci do slov. Pravdou je, že jsem tento postup vždy preferoval, když jsem potřeboval kolmici, a nijak zvlášť mě to nezdrželo.
Pomoci vám může i úhloměr (přiložím rovnoběžně s danou přímkou a spojím střed části přímky s bodem, v němž mi úhloměr ukazuje 90 stupňů).
Doplňuji:
kurňa pardon, libovolnou vzdálenost VĚTŠÍ, než je polovina části přímky…