Natalie Stu

Pokud nepodepišu dodatek k prac.smlouvě, musím dodržet 2měsični výpověď, nebo můžu skončit hned?

Změna se týká rozvrhu směn co z mne ne vyhovuje

Dobrý den.Pokud nepodepisu dodatek k prac.smlouve musím dodržet 2mesicni výpověď nebo můžu skončit hned?

Odpovědi
ivzez

Pracovní poměr na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby.

Nedohodnete-li se se zaměstnavatelem na jeho prodloužení,
tj.neuzavřete-li se zaměstnavatelem dodatek, skončí pracovní
poměr dnem uvedeným v původní pracovní smlouvě.

Pokud byste chtěl odejít dříve nebo až po podpisu dodatku,
musel byste dodržet výpovědní dobu.

Další možností je písemná dohoda o tozvázání pracovního poměru,
k té je ale potřebný souhlas obou stran.

Drap

Samozřejmě, vše podle podepsané smlouvy.

Edison

Drap se mýlí: Nad smlouvou stojí ZÁKON! Pokud je ve smlouvě ustanovení, které odporuje zákonu, pak je smlouva zcela, nebo z části od počátku neplatná. Z části znamená, že neplatné je ustanovení ve smlouvě, které odporuje zákonu.

Nepodepsání dodatku neruší pracovní smlouvu, pokud není nedílnou její součástí. Přijde mi zvláštní, že by rozvrh směn byl dodatkem pracovní smlouvy.

Okamžité skončení pracovního pomělru je možné pouze v zákonem stanovených případech:

Zákon č. 262/2006 Sb. Zákon zákoník práce

ČÁST DRUHÁ
PRACOVNÍ POMĚR

HLAVA IV
SKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU

Díl 4
Okamžité zrušení pracovního poměru

§ 56
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

  1. podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
  2. zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p56

Dochy

Ihned jedině na základě dohody (pokud nepředpokládám nějaký průšvih) Nepodepsala jste dodatek, takž by mělo zůstat vše při starém podle původní smlouvy.

Edisone, nevidím nic kde by se drap mýlil. Vzhledem k tomu, že tu řešíme smlouvu podle které je už nějaký čas Natalie zřejmě úspěšně zaměstnaná, dá se očekávat že tam žádný problém se zákonem není. Neplatná smlouva je dost okrajová záležitost a myslím, že není důvod ji tu vytahovat pokud se řeší dodatek.

Edison

Já to tam jasně napsal, kde se mýlí. Ale nevzal jsdem v potaz to, co píše Ivzez. Ale i ta popisuje situaci nepatrně odlišnou, než popisuje tazatelka.