Jana Jane

Musím partnerovi dát jeho kolo, když mi dluží peníze?

Dobrý den. Bývalý bydlel u mě. V té době, kdy jsem byla hospitalizována, a prodělané operace se o mě nedokázal postarat. Měl svůj byt, mně nepřispěl ani korunu na domácnost a na jídlo. Rozešli jsme se. Chtěli jsme jet spolu na dovču. Musela jsem to stornovat. Vše šlo z mých peněz. Nedal mi ani korunu. Mám u sebe jeho kolo. Napsala jsem mu, pokud mi to nepošle na účet, kolo mu nevrátím. Zvoní mi před barákem. Mám jít na PČR, když bude nadále otravovat, a finanční dluh nechce vrátit? Děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
Hlada

Kolo nemusíš vydat. Jde o tzv. zadržovací neboli retenční právo. K zajištění pohledávky může věřitel zadržet věc, kterou má od dlužníka u sebe. Pro upřesnění se podívej do Občanského zákoníku.

Další odpovědi
ivzez

Nemáte právo mu kolo zadržovat.
Dluh nejspíš nemáte jak prokázat (písemnou smlouvu jste mezi sebou nejspíš neuzavřeli)…

Hlada

Policie to řešit nebude. Když vy nebudete schopni se normálně donodnout, můžete se vzájemně žalovat a hodnotu kola a dovolené prosoudit.