sonka

Dobrý den, musí mít pes na vodíku náhubek či nikoliv?

Při procházce se psem na vodíku nás obtěžoval volně pobíhající pes bez náhubku. Posléze se objevil jeho majitel a začal mě nadávat, že můj pes nemá náhubek. Přičemž ten jeho byl na volno a taktéž bez náhubku. Jednalo se o veřejnou komunikaci mimo obec. Chtěla bych se poradit na koho se případně můžu obrátit a nějak to řešit. Naštěstí se nikomu nic nestalo ale vím, že ten jistý pes se tam potuluju často a sám. Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
zzzzz

Pes musí mít náhubek i být na vodítku zvláště mimo obec, jinak se může stát, že ho myslivec zastřelí jako škodnou.

Nebojte se zavolat městskou nebo státní policii a i když je to katastrálně mimo obec, tak to bude správní území některé obce.

Další odpovědi
jirkajirka

Zákon mluví takto: ,,Psa volně pobíhajícího v honitbě může myslivecká stráž usmrtit za těchto podmínek: 1) Pes je mimo vliv svého vedoucího, 2) pes je ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti, 3) Pes pronásleduje zvěř, nejde-li o psa OVČÁCKÝCH a lov. plemen, psa služebního, slepeckého, záchranářského, zdravotního. Všechny podmínky musí být splněny současně. Při nesplnění těchto podmínek jde o přestupek dle zákona na ochranu zvířat proti týrání s pokutou do 500 000,– plus zaplacení psa.

Náhubek a vodítko řeší obecní vyhláška ve vaší obci

anonym

Pohyb psů v katastru obce určuje vždy příslušná vyhláška. Pes se může pohybovat na určených místech volně za určitých podmínek nebo musí být opatřen náhubkem. V ostatních případech musí být pes na vodítku. Na vodítku a s náhubkem musí být pes např. v prostředcích hromadné dopravy.
Mimo obec se pohyb psů také reguluje platnými vyhláškami a předpisy.
Ve vašem případě je jisté, že pes který vás obtěžoval nebyl ve vlivu svého vůdce ani nebyl opatřen náhubkem.
Pokud k nezajištěnému pohybu jmenovaného psa došlo mimo území obce, zřejmě vám OÚ nepomůže, budete se muset obrátit na policii nebo příslušné myslivecké sdružení, popř. majitele pozemku kde k události došlo.

Zbynas

To řeší místně správní příslušný úřad (obec), mrkni do vyhlášky dané obce (když to bylo mimo obec, tak stejně to území katastrálně nějaké obci patří)

sonka

díky … no v pondělí zajdu na přístlušný úřad, na netu nic namají, je to taková ta vesnice s 5 sty obyvatel.
Každopádně můj selský rozum mi říká že pes na vodítku bez náhubku je víc než pes na volno bez náhubku … 😁