Anetaa

Poradíte, jak vyřešit problém s bydlením matky v domě, který jsem zdědila po svém dědečkovi?

Matka se ke mně nastěhovala s tím, že se za chvíli postaví na vlastní nohy. Už je to 4 roky a já ji tu prostě nechci. Bohužel jsem jí tu podepsala trvale bydliště. Děkuji za odpově

Dobrý den, můj dotaz bude trochu hnusnej, ale nevím jak dál. Po dědečkovi z otcovy strany jsem zdědila barák.Matce je 52 let je zdravá pracující. Z baráku se mi odstěhovat nechce. Bydlí tu zadarmo a smlouvu nemá. S přítelem se pokoušíme o miminko a matku za prdelí v mým věku opravdu nechci.

Nejlepší odpověď
zjentek

Kolik je matce? V jakým je stavu? Není nemocná? Je u ní šance se ještě kdy na nohy postavit? Vyžaduje péči? Co tady chceš řešit, chybí informace!

Další odpovědi
anonym

Pomohla bych jí najít nějaký podnájem a basta. Na férovku jí to řekněte, že jí tam nechcete a basta.

Kepler

Děkujeme za informace. Tady se kladou otázky, ta tvá zní jak? Jinak trvalý pobyt nezakládá žádné právo na vlastnictví objektu.

NoFear

Dej jí jasně najevo, že si přeješ, aby si co nejdřív našla něco vlastního. Klidně jí nabídni, že jí s tím nějak pomůžeš, nebo udej pár řešení.
Máte právo na své vlastní soukormí, svůj vlastní život, dům, pohodlí a klid. To ji kldině řekni.
Promluv s ní sama nebo s přítelem. Podle toho, co bube lepší – podle její osoby a situace.

Mc Merkurion

… sbalit kufry a dát za/před dveře … ostatní se vyřeší samo …

Schluker

Motivovat se da ruzne, dobry zacatek je pobavit se s ni a rict ji, ze by se mela odstehovat. Pak ji muzete zacit uctovat nahrady za uzivani. Pokudnje nebude platit, muzete je po vyhranem soudu exekucne vymahat. Pokud se i tak nebude chtit vystehovat, pripada v uvahu soudem narizene vystehovani. Pokud by se neodstehovala ani tak, odstehuje ji rad exekutor.

da ny

Trvalé bydliště nezakládá žádné „nároky“.
S matkou se domluvte/oznamte ať si najde jiné bydlení, např. za ty ušetřené peníze.
Můžete jí pomoci s hledáním pronájmu, ať máte přehled o situaci na trhu s byty.
Ona se nebude moci „vymlouvat“, že nic nikde není. Zpoplatnit bydlení!!! Do té doby,
než se odstěhuje (minimálně 6 000).
Je logické, že mladí chtějí bydlet sami.
Pokud to půjde, udržujte s matkou kontakt.

nyjono

No, a ona má nějakou smlouvu Třeba nájemní?
Na dobu určitou nebo neurčitou?
Nebo u tebe bydlí jen tak? Přispívá na provoz? Stará se o údržbu?
Máte každá své soukromí?

JežíšKristus

Soudní příkaz k vystěhování vs. zákonná vyzivovaci povinnost vůči rodičům. Nedávate nám dostatečné info na posouzení.

mosoj

Povaha (tvoje) za všechny prachy a hodná dnešní doby. Nicméně, jak to bylo s tím děděním? Myslet si můžu ledacos.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

„Matka se ke mně nastěhovala s tím, že se za chvíli postaví na vlastní nohy.“
Tedy dříve bydlela jinde? Jakou jste udělali (třeba i ústní) dohodu? Kdo ji nedodržel? Proč? Má možnost bydlet jinde? Má někoho dalšího (manžela, jiné dítě)?

Anetaa

Bydleli jsme v jiném domě. Ten byl dědou prepsan na bratra. Rodiče jsou rozvedení už hodně hodně dlouho. A já dostala druhý dům. Bratr matku v domě nechtěl já se před čtyřmi lety cukala taky. Jenže pod nátlakem všech že přece matku nenechám pod mostem jsem ji nechala bydlet u mě s tím že tu bude maximálně 2 roky.

NoFear

mosoj, přesně, myslet si můžeš ledacos, třeba kravinu, cos právě napsal, která jen odsuzuje a ani neodpovídá na otázku. ;)
Nevidíme a ani neuvidíme, jak to tam je. Otázka se jasně týká příživnicvtví, nepohodlného „nájemníka“ (který ani neplatí) a na to je třeba se v odpovědi zaměřit. Skvělé, jak soudíš povahu, koho ani za mák neznáš a v jehož situaci jsi nebyl ani neměl možnost ji prozkoumat. Ale přesto pro tebe není problém ji šmahem odsoudit.
Skutečně bych ti přál příživníka nebo nechtěného „hosta“ ve vlastním domě, kterého není snadné se zbavit.

NoFear

Rozhodně se nemáte, proč cítit provinile, když chcete bydlet sami.. (to jen kdyby náhodou). Obzvlášť když se jedná o váš dům.

anonym

Zjentek, no co by jí bylo? Nic jí není, prostě tam prudí už navždy, protože dcera souhlasila trvalý bydliště. Chudák holka, pod dozorem až do konce …

zjentek

Jak tohle víš? Nepředbíhej, můžeš jedný ze stran ukřivdit. (;

Anetaa

Matka má 52 let. Nemocná není. A už několikrát jsem ji říkala ať si najde něco svojeho. Řekla mi že se z baráku nehne ať jdu já tak asi tak.

NoFear

Nestěhujte ji násilně, že byste ji přímo fyzicky „vyhazovali,“ sbalili kufry atd. Ale vem to autoritativně a dejte jí ultimátum. Buď sama… a nebo přes soud (popřípadě policii).
Ona nemá právo tam bydlet, zůstat (a neodstěhovat se) na základě trvalého pobytu. To je jen čistě evidenční záležitost. Můžete ji bezproblémů vystěhovat (s tím, že by vám to snad nemuselo být umožněno a že matka „má svá práva tam bydlet.“ Nemá, pokud je dům váš a matka ani není nájemník. Má tam jen trvalý pobyt a je jen na Vás zda ji tam budete trpět).
https://www.prav­nilinka.cz/bez­platna-pravni-poradna-zdarma/nechteny-spoluuzivatel-bytu-nebo-domu.html (zcela poslední odstavec na stránce).

zjentek

No tedy… není nad láskyplný vztahy! (;

Zákon se skládá z práv a povinností. Zkus začít tady a hledat, co se v pořádku a co je VELICE ŠPATNĚ. Dodržování zákona pak vymáhá spravedlnost, justice. Hodně štěstí.

NoFear

Nesuď situaci, ve které jsi nebyl. Příživníkem a otravným, nechtěným spolubydlícím může být klidně i člen rodiny. Třeba i vlastní matka.