Tony toda

Jak je to s promlčením výživného, když můj bývalý přítel neplatí výživné víc jak 3 roky a navíc je to hledaná osoba?

Dobry den,muj bejvaly pritel neplati vice jak 3 roky vyzivne navic je hledana osoba jak je to s promlcenim vyzivneho?

Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Nejlepší odpověď
dubraro

1/ Co tak se zeptat advokáta nebo na sociálce?

2/ Právo na výživné (myšleno jako osobní právo dítěte) promlčet nelze. To je stanoveno přímo v občanském zákoníku. Co už však promlčeno být může, jsou měsíční splátky výživného. Rozhodující je přitom doba, po jakou jsou tyto splátky v prodlení.
Dříve platilo, že výživné se promlčovalo až po deseti letech. Tento údaj však změnil nový občanský zákoník platný od 1. 1. 2014. Ten stanovuje pouze tříletou promlčecí lhůtu.
Tím jsou splátky a promlčecí lhůty rozděleny do dvou kategorií. Tu první tvoří výživné splatné do 31. 12. 2013, pro které platí promlčecí lhůta 10 let. Druhou kategorii tvoří výživné splatné od 1. 1. 2014, na které se vztahuje promlčecí lhůta 3 roky.
Promlčecí lhůta začíná běžet ode dne následujícího po dni splatnosti každé jednotlivé splátky.

Existují pouze čtyři případy, v nichž lze promlčecí lhůtu prolomit:

  • Trestní příkaz s konkrétní částkou k úhradě. Podáte-li trestní oznámení, jehož výsledkem je trestní příkaz obsahující částku výživného, kterou musí povinný rodič zaplatit, na tyto splátky se nevztahuje tříletá promlčecí lhůta. Ani tady se však promlčení úplně nevyhnete. Nastává totiž po deseti letech.
  • Soudní výkon rozhodnutí. Pokud jsou prostřednictvím soudu uplatňovány srážky ze mzdy, nevztahuje se na jednotlivé splátky výživného promlčecí lhůta. Je však nutné, aby proces plynule probíhal a nedošlo k žádnému výpadku. Ve chvíli, kdy by povinný ztratil práci a srážky byly pozastaveny, začíná se na dlužné výživné uplatňovat lhůta promlčení.
  • Insolvence. Promlčecí lhůty vám nemohou znemožnit přístup k dlužným alimentům ani v případě insolvence. Zde je však vždy nutné uplatnit svou pohledávku u přiděleného insolvenčního správce. Kontakt na něj naleznete v insolvenčním rejstříku.
  • Exekuce. Nejspolehlivějším způsobem, jak se vyhnout promlčení, je včasné zahájení exekučního řízení. Pokud je řízení zahájeno ještě před tím, než dojde k promlčení, není následně možné tuto námitku uplatnit. Výživné je poté možné vymáhat neomezeně dlouho.

Zdroj: https://www.va­sevyzivne.cz/prom­lceni-vyzivneho/