Moja

Dobrý den,mohu ještě poprosit o rozbor příjmení-Crha a Hunkes.Také požádat o původ přijmení Hiirner.Děkuji­.P/řeji hezký

Dobrý den,mohu ještě poprosit o rozbor příjmení-Crha a Hunkes.Také požádat o původ přijmení Hiirner.Děkuji­.P/řeji hezký den.

Nejlepší odpověď
annas

K příjmení Crha není už co dodat, to, co jsem napsala, zmiňuje i autorka Moldanova. .

Příjmení Hunkes – nejasné , rovněž jsem zmínila. Pokusím se ještě něco vyhledat Jinak vám doporučuji vobráti se na ÚJCAV, kteří mají víc možností.

Hirner je příjmení německého původu, zřejmě pojmenování chytrého člověka. Kottův Česko-německý slovník uvádí význam slova Hirner = mozek.

Mozek, zku, mozk, u, (sl. mozg., mozh, strčes, mosk, psáno mozk. Gb. Hl. 99, 108), mozeček, čku, m. Das ..
Doplňuji:
Původní informace na příjmení Hunkes byly z českého zdroje. Hledala jsem ještě v německém. Našla vysvětlení o německém jménu Hunke. Ke změnám došlo hláskovým vývojem, oblastní výslovností atd.
Jméno je odvozené od kořenu Hun. Význam tohoto slova není dosud jasný. Hun může souviset s dnešním slovem obr. Tento význam je teprve uváděný od 13. st.

Dříve slovo „Hun“ odkazovalo na člena národa – to uvádějí české zdroje. .

Alternativně Hun může být také staré germánské slovo pro „mladé zvíře, zvláště medvědí mládě“ .

To potvrzuje, co jsem napsala u původní odpovědi – různé možnosti výkladu I ćeské obce, které začínají na hun či hyn jsou odvozeny ze stněm. Hiune = Hun = Uher, Maďar.

Příjmení může mít jiný význam v Německu a jiný u nás .

Z německého zdroje.

Další odpovědi
brillant

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=hunkes