Lukáš 001

Jak prosím vypočítat následující příklad z přijímacích zkoušek 2019?

Dobrý den, moc vás žádám o postup k tomuto příkladu z přijímacích zkoušek 2019, 1. řádný termín. Učím se na JPZ 2020…
Vůbec si nevím rady… skládám různé rovnice, jenže mi vůbec nevychází žádný smysluplný výsledek.

Zadání: Zahradník sázel na záhon sazenice. Sazenic salátů zasadil o 4 více než sazenic okurek. Na záhoně čtvrtinu sazenic salátů zlikvidovali slimáci a šestina sazenic okurek uschla. Všechny ostatní sazenice se ujaly. Na záhoně se tak ujal stejný počet sazenic salátů a okurek…

Určete:

  1. kolik sazenic salátů zahradník zasadil.
  2. kolik sazenic okurek se ujalo

Už jsem byl na matematickém fóru, kde to řešil někdo jiný, tam to nebylo přímo vysvětlené, a tak to píši já sem. Děkuji za vaše postupy a odpovědi. Pokud mi fakt moc poradíte, potvrdím nominaci

Nejlepší odpověď
quentos

Lze to řešit pomocí soustavy dvou rovnic o dvou neznámých, takže ji musíme umět sestavit podle údajů v zadání, pak už je to jednoduché. Saláty si označme třeba x, okurky y. Ze zadání vyplývá, že:

x – 4 = y (celkový počet sazenic)
3× / 4 = 5 / 6 y (lomítko nahrazuje zlomkovou čáru) (počet ujavších se sazenic)

Pak už je to jenom o řešení této soustavy rovnic. Řešil jsem ji dosazovací metodou. Vyjde, že zasadil 40 sazenic salátů a 36 sazenic okurek. Odpověď na druhou otázku (30 sazenic okurek) dostaneme po dosazení napravo v druhé rovnici.

Pozor taky na pravopis, v zadání určitě nebyly takovéto chyby.

Další odpovědi
annas

Stačilo vložit otázku do Google a radu jste měl hned. My zde jen poradíme.

Poradím odkazem, když jde o přípravu na přijímací zkoušky, nikoliv domácí úkol.

https://forum­.matematika.cz/vi­ewtopic.php?id=1067­45