Jak je možné, že se změní napětí či proud v transformátoru?

Dobrý den, měl bych tozku ohledně transformátoru. Jak je možné, že se změní to napětí či proud? Nějakou dobu se to snažím pochopit, ale prostě to nějak nechápu.

Nejlepší odpověď
mosoj

To si myslíš že se to dá tak jednoduše laikovi popsat ?

http://fyzikalni-web.zs-vb.cz/Prilohy­Editor/elektro­magneticka-indukce-.ppt

Další odpovědi
gecco

Změň školu…
A nemyslím to ve zlém…
😉

lexx

bo má 2 vinutí, primár a sekundár (pokud to není tzv.autotrafo) no a nápětí na výstupu je úměrné počtu závitů sekundáru, na netu najdeš informací k tomu plno

Emefej

Nastuduj si něco o indukci.

Dochy

základ (zjednodušený) je, že transformátor „se snaží“ aby změna proudu protékajícího po křivce kolem jeho jádra byla nulová. Myslím tím celkový proud. Pokud pokud tento proud může být tvořen pouze prouděním ve vinutích, pak se transformátor bude snažit aby: dI1 * n1 + dI2 * n2 = 0
Pokud zanedbáme případnou stejnosměrnou složku, bude z toho plynout
I1 * n1 = – I2 * n2
To minus znamená že proudy budou v protifázi. A když se na minus vykašleme a dostaneme I2 = I1 * n1/n2

Samozřejmě uvedený vztah platí pro ideální transformátor, který neexistuje, takže dále se to bude lišit podle kvality transformátoru, zatížení apod.