karago

Dobrý den, manžel podniká a z podnikání mu plynou jen dluhy. Je možné rozdělit SJM¨tak, aby dluhy zůstaly jemu?

Nejlepší odpověď
anonym

Karago, to je ale velmi zvláštní případ. Existuje sice možnost vyloučit část majetku ze SJM, ale nepovolila bych ji v případě neúspěšného podnikání. Pokud by manžel byl úspěšný podnikatel, tak bys asi o vyloučení výsledků jeho podnikatelské činnosti ze SJM zájem neměla.
Chyba není ve společném vlastnictví, ale ve správném rozhodnutí. Podnikat se ztrátou lze pouze na dobu přechodnou, když je reálná šance, že se situace změní k lepšímu.
Když se něco podobného stalo manželovi, tak jsme činnost ukončili, vybavení rozprodali a zaplatili veškeré pohledávky. Podnikal s tím, že chce slušně uživit rodinu. Když do toho zasáhla nesmyslná organizace CHKO Poodří, následky jsme nesli všichni.
Pokud si manžel nechce dát říct a podniká přesto, že se stále více zadlužuje, nezbude Ti, než se s ním rozvést. Možná v tom případě bude ochotný nechat si svou firmu a s ní i dluhy. Vhodnější řešení tu nevidím.

Další odpovědi
jirkajirka

Jsou dvě možnosti ale u notáře. Zůžené jmění manželů a nebo Zrušení bezpodílového spoluvlastnictví manželů.Toto jsem řešil se svou bývalou ženou,za dobu trvání manželství.